Nişanlıların Dini Nikah Yaptırması Uygun Mudur?

Nişanlıların Dini (İmam) Nikah Yaptırmak Doğru Mudur?Soru : Günümüzde dindar aileler nişanla birlikte dini nikah yaptırmakta ve böylece nişanlıların görüşmesindeki dini sakıncayı kaldırmayı hedeflemektedir.Böyle bir nikah tavsiye edilebilir mi?

Cevap : Ergin ve akıllı olan mümin bir erkekle,yine ergin ve akıllı olan mümin kadının iki erkek şahidin önünde birbirine evlenme teklif ederek nikah akdi yapmaları mümkün ve caizdir.Bunun bir din adamının gözetiminde yapılması düşünülebilecek yanlışları engellemesi bakımından daha uygun olur

Nişanlıların nikah akdi ise daha çok nişanlılık döneminde daha serbest görüşme,gezme ve yalnız olarak başbaşa kalma gibi niyetlerle yapılmakta ve gençlerin cinsel bakımdan daha serbest davranmalarına yol açmaktadır. Ancak henüz fiilen evlenmemiş olan bu nişanlıların yarı bekar ve yarı evli gibi bir ortama itilmesi çoğu zaman yarar yerine zarar getirmektedir.Erkeğin isteklerine bir sınır getirmek isteyen eşinin davranışları yanlış anlaşılmakta ve nişan bozulabilmektedir.

Nikahların nişanının bozulması özellikle kadının daha fazla zarar görmesine ve acı çekmesine yol açmaktadır.Çünkü nikahlı olarak nişanlılar başbaşa kalınca,zifaf olmasa bile nişan bozulunca kadın mehrin tamamına hak kazanmaktadır.Erkek mehri vermediği gibi kimi zaman boşanmaya da yanaşmayarak aylarca,bazen yıllarca kız tarafını peşinden koşturmakta ve bir çeşit onlardan öç almaktadır.

Nişanlılık döneminde şu noktalara dikkat edilmesi uygun olur

1- Nişanlılık dönemi çok uzun süreyi almamalıdır.6 ay 1 yıl arası normal sayılabilir

2- Resmi nikahtan önce islami nikah akdi yapma yoluna gitmemelidir. Çünkü İslami nikah eşlere cinsel konuda serbest davranma fırsatı vermekte ve özellikle nişan bozulunca kadının zarar görmesine yol açmaktadır.

3- Taraflar erken İslami nikah yapmakta kararlı iseler,kadın da bir boşanma yetkisi (Tefviz-i Talak) almalıdır

4- Mehir konusunun açıkça konuşulması,hatta bir teminat olmak üzere kadında bulunması sağlanmalıdır.

Sonuç olarak ;

Nişanlılıkta en güzel olan şey

Sürenin kısa tutulması,görüşmelerin İslami ölçüler içinde yapılması ve İslam’i nikahın resmi nikaha yakın ve düğün günü belirli duruma gelince akdedilmesidir.Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 578-579

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.