Kuran Yurdu

Nişan Bozulunca Verilen Hediyelere Kime Aittir?

  Nişan Bozulması Nedeniyle Verilen Hediyelerin Durumu Ve İadesi  Soru : Nişan bozulduğu takdirde,tarafların birbirine verdiği hediyeler kime ait olur? ve bu sorun nasıl çözülür? Yenmiş ya da giyilip eskitilmiş olan hediyelerin tazmin edilmesi gerekir mi?

  Cevap : Erkek,nişan sırasında mehrin tamamını veya bir bölümünü vermişse,nişan bozulduğu takdirde bunlar mevcutsa aynen,değilse kıymet olarak geri verilmelidir.Ancak nişanla birlikte islami nikah’da yapılmışsa,nişan ve nikah bozulunca kadın önceden belirlenmiş olan mehrin yarısına hak kazanır.Eğer cinsel birleşme olmuşsa veya eşler birleşmeye engel bulunmayan bir ortamda yalnız başbaşa bir süre birlikte kalmışlarsa,kadın mehrin tamamına hak kazanır.

  Tarafların nişanlılık sırasında birbirine verdiği hediyeler konusunda hibe hükümleri uygulanır.Buna göre karşı taraf verdiği hediyelerini isterse hibeden rücu etmiş olur.Bu durumda daha önce verilmiş olan hediyeler mevcutsa aynen geri verilir.Tüketilmiş ise geriye bir şey vermek gerekmez.Şafiilere göre ise teberru niyetiyle verilmeyen her şey geri verilir,tüketilmişse tazmin edilmesi gerekir.  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:580-581

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.