Nikah Nedir Gayesi Ve Şartları Nelerdir

Nikah Nedir = Nikâh; fıkıh ilminde yapılan bir antlaşma demektir. Yani şart ve usullerine uygun olarak kadın ile erkeğin bir aile kurmak gayesiyle karşılıklı olarak icab ve kabul ile (yani, vardım, aldım demek suretiyle) hayatlarını birleştirmeleridir. Aralarında bu çeşit bir antlaşma yapılan kadının kadınlığından erkeğin faydalanması helal olmuş olur.

Nikahtan Gaye Ne Olmalıdır = «Bunlardan başkalarını (zinadan kaçınıp günah işlememeniz için) arayıp istemeniz size helal kılınmıştır. Bir kadınla evlenip onunla yaşadığınız takdirde mehirlerini kararlaştırılan şekilde ödeyin. Bu üzerinize farzdır. Mehrin miktarını belli ettikten sonra gönül rızasıyla başka bir şekilde uyuşmanız suç değildir. Şüphesiz ki, Allah her şeyi en iyi bilendir ve hikmet sahibidir.» (Nisâ Sûresi, âyet: 24)

Bu âyetten anlaşılacağı üzere kadınların erkeklere helal kılınmasının (nikâhın) esas gayesi nefsi harama düşmeden en güzel şekilde tatmin edilmesi ve insanlığın soyunun devamını sağlamaktır. Yoksa sâdece şehevi istekleri tatmin etmek veya kadına malik olmak gayesiyle olan nikâh caiz olmaz. Şehvet üzerine tesis edilen bir evlilik tıpkı denizde kurulan binaya benzer ki, İslâm hukukuna göre cinsî zevkleri tatmin gayesiyle yapılan evlilik kazaen yani evlilik elması bakımından caiz ise de, dinî bakımdan bozuktur ve böyle bir evlilik asla uzun ömürlü olamaz.

Bu gibi şehevî hislerini tatmin için yapılan nikâhta bu husus açıkça konuşulur, şart koşulur ve sonra nikâh akdinin bozulacağı bildirilirse kazaen de diyaneten de bu nikâh bozuktur. Bu tip bir nikâhla münâsebette bulunmakla zina arasında herhangi bir fark yoktur.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

«Şehvetini tatmin etmek gayesiyle evlenen ve mehrini vermeyen kimse zinacı bir günahkar olarak ölür.»

«Allah çabuk çabuk kadın boşayan hafif erkeklerle, sık sık koca değiştiren aşifte kadınlara lânet etsin.»

Nikahın Şartları

1 – Kadın ve erkekte evlenmeye mani olacak her hangi bir dini engel bulunmamalıdır.

2 – Her ikisi birbirinin icab ve kabulünü (yani vardım – aldım şeklindeki akdini) duyacak şekilde olmalıdır.

3 – Hür ve müslüman iki erkek şahit veya bir müslüman erkekle, iki müslüman kadın şahid olarak bulunmalıdır. Şahitlerin her iki tarafın ailelerinden olmaları caizdir. Ancak Allah’ı, Resûlünü veya melekleri şahit tutmak suretiyle kıyılan nikâh sahih olmaz.

Nikahda Vekillik

Damat ve gelinin nikâhı kendilerinin hazırda bulunması ve şahitlerin şahâdetiyle kıyılabileceği gibi vekillerin ve şahitlerin hazır olması suretiyle kıyılabilir. Gelin veya damattan birinin kendisinin bulunması diğerinin de vekilinin bulunmasıyla da nikâh kıyılabilir.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.