Kuran Yurdu

Nifas (Lohusalık) Hali Nedir Ve Süresi Ne Kadardır?

  Nifas Lohusalık Hali Nedir Ve Süresi  Nifas Nedir ?

  Çocuk doğuran bir kadının, doğumdan sonraki gördüğü kana nifas kanı, bu hale de lohusalık denir. Bu kanın en azı için bir süre yoktur; birkaç saat akıp kesilebilir. En çok müddeti ise kırk gündür. Kırktan fazlası özür kanıdır.

  Şâfiî mezhebine göre, nifasın en çok müddeti altmış gündür (1).

  Yerleşik nifas müddeti, ilk çocuğun doğmasından sonra belli olur. İlk olarak çocuk doğuran kadın, nifas süresinin kaç gün devam ettiğini iyi tesbit etmelidir.

  Nifas süresi en fazla kırk gündür; bu süre içinde görülen aradaki temiz günler de nifastan sayılır. Meselâ on beş gün kan görülüp kan kesilse ve on gün hiç kan gelmeden temiz geçse, daha sonra tekrar kan gelmeye başlasa bu otuz beş günün hepsi lohusalık sayılır.

  Bazı kadınlar doğumdan sonra on veya on beş gün kan görürler. Sonra temizlenirler. Nifas kanı kesilen kadın gusleder, namazlarını kılmaya başlar, ramazan ayında ise oruçlarını tutar.

  Şâfiî mezhebine göre nifas gören kadın, bir müddet kan gördükten sonra akıntı kesilir ve en az on beş gün hiç kan gelmeden temiz kalırsa, ilk kesintiyle nifası bitmiş olur. Bu on beş günlük temizlikten sonra gelen kan hayız kanıdır.

  Kadın ilk doğum yaptığı zaman nifas kanının kaç gün devam edeceğini bilemez; kırk gün içinde akıntıyı takip eder. Akıntı kırk gün dolmadan kesilebilir. Fakat kırk günün içinde akıntının bir ara kesilip tekrar gelme ihtimali vardır. Akıntı kırk günün dolmasıyla tam kesilir ve aradan en az on beş günlük bir temizlik süresi geçerse bundan sonra gelecek kan hayız kanıdır.

  Demek ki nifasla hayız kanı arasında en az on beş günlük bir temizlik devresi geçmelidir.

  Nifas kanaması kırk günü geçerse, kırktan fazlası özür olduğundan, kanama sürse de gusledilip özürlü hükmüne göre namaza ve diğer ibadetlere devam edilir.

  Düşük Yapan Kadın Nifas Kanı Görür mü?

  El ve ayak gibi organları belirmiş, gebelikte sekiz haftayı bulmuş bir çocuğun düşmesiyle lohusalık meydana gelir. Organları hiç belli olmayan bir düşükten lohusalık olmaz. Bu durumda görülen kan hayız şartlarını taşıyorsa hayızdır, değilse özür kanıdır.

  İkiz doğumlarda nifas süresi, birinci çocuğun doğuşundan hesaplanır. Ameliyatla olan doğumda, alttan kanama görülmüşse lohusalık sayılır, kanama olmamışsa lohusalık olmaz, kadın temiz olur.  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

  1-Remlî, Nihâyetü’l-Muhtâc, 1/357 (Beyrut 1984). ;

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.