Kuran Yurdu

Nefsani İsteklerden Vazgeçmek

  Ey dünyayı görüp de canı görmeyen kişi : Şunu bil ki dünya fanidir ve bir nefesten ibarettir! Dünya dediğin bir yığın tozudur.Havaya yükseliyor,bu tozun içinde süpürge de kirlenmiş,süpüren de! Zavallı insan öldüğün,haşhaş gibi kırılıp döküldüğün gün,bu hayat meşgalesi,bu didinip durmalar neymiş görürsün,anlarsın

  Bir şeyden kaçacaksan,yılandan,akrepten,arslandan,kaplandan kaçma da,bedenden kaynağını alan nefsani isteklerden,heveslerden kaç ! Çünkü başımıza gelen bütün belalar,çektiğimiz bütün zahmetler,meşakkatlar boş ve olmayacak heveslerden meydana gelir.

  Kim bu toprağa ümit tohumunu ektiyse,O’nun bahar keremi ona,bire karşı yüz bağışlamıştır.Güneş her akşam O’na secde eder.Bu secde yüzünden O padişahtan,ne ziyan gördü,ziyan görmek şöyle dursun,onun bedeni can bulmuştur.

  Güneş her akşam O’na secde ederek batar.Yorgun,hasta,perişan bir halde batıp giden güneşe,seher vaktinde öyle genç ve parlak bir yüz bağışlar,gökyüzü,ay ve yıldızlar haset ederler de hasetlerinden ölürler,kaybolup giderler.

  • Kim bugün bu dünyada nefsani arzularını,şehvetini gönülden söker atarsa,her vazgeçtiği,özlem duyduğu,nefsani isteklerinin,arzularının her biri,mezarında ona bir huri olur,eş,dost kesilir.


  • Kaynak= Tekin Kılınç / Mevlana’dan Torunlarına Yol Rehberi / bkz:193-194
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.