Kuran Yurdu

Nazardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

  Nimetleri İzhar Ederken Aşırıya Kaçmayın ki Nazardan Korunasınız  İnsan tabiatında hemcinslerine karşı üstün olma sevgisi vardır.Herkes başkasının karşısında en üst mertebede olmak ister.Kişiye bir bela geldiğinde bulunduğu konumdan düşeceği endişesiyle o musibeti gizler.Bazırları güzel giyinerek başkası karşısında sıkıntıda olmadığını göstermek ister.Hasta olan kişi de o hastalığa tahammül eder ki afiyette olan kişi karşısında küçük duruma düşmesin.

  Peygamber (s.a.v)’in ashabı Mekke’nin fethi sırasında humma hastalığına yakalanmıştı.Peygamber (s.a.v) düşmanları karşısında yürüdüklerinden dolayı aciz kaldılar demesinler diye şöyle buyurmuştu:

  Allah,kendini güçlü göstererek sa’y yaparken hızlı koşan kişilere merhamet etsin.

  Bazı arif kişiler,fakirlik ve bela anlarında dik durarak metin olmuşlardır ki düşmanları sevinmesin.Çünkü düşmanlar karşısında küçük düşmek zaten en büyük musibettir.Onlardan fakir olanlar kendilerini zengin göstermiş,hasta olanlar afiyetteymiş gibi hareket etmiştir.

  Ayrıca bir nokta daha vardır ki,kişi bu konuda da dikkatli davranmalıdır.Bazen insanın sahip olduğu malı veya nimetleri izhar etmesi düşmanları tarafından nazar edilmesine sebep olur.Kişi övündüğü şeyler sebebiyle o nimetlerin tepetaklak olmasına engel olamaz.

  Nazar ancak güzel görünen şeylere değer.

  Güzel olan şeyler de hasetçilerin kötü bakışları nedeniyle nazara uğrar.Tüm bu sıfatlar bir araya geldiğinde nazar değmesinden korkulur.O halde kişi tüm bu güzelikleri nazardan emin olacak seviyede göstermelidir.Bunun da hayırlı olduğunu o kişi bilmelidir.

  Nimetleri izhar etme konusunda aşırılıklardan kaçınmak gereklidir.Çünkü nazar hususunda insan sakınmalıdır.Nitekim Yakup (a.s) şöyle demişti:

  Oğullarım ! (Şehre) hepiniz bir kapıdan girmeyin,ayrı ayrı kapılardan girin (Yusuf 67).

  Çünkü Yakup (a.s) çocuklarına nazar değmesinden korkmuştur

  Bu konu iyi düşünüldüğünde tedbirli olanlara faydası olacaktır.  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 168-169

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.