Kuran Yurdu

Nafile Orucun Kazası

  Prensip olarak başlanılan bir ibadeti özürsüz olarak bozmak haramdır.Çünkü başlanmış bir ibadeti devam edip bitirmek vaciptir.Ayet-i Kerime de şöyle buyurulmaktadır:’…Başlanmış olan herhangi bir ameli bozacak bir fiilde bulunarak amellerinizi iptal etmeyin (Muhammed Süresi’33)’. 

  Başlanılan bir ibadetin tamamlanması esas olmakla birlikte,nafile olarak başlanılan namaz veya oruç gibi bir ibadet tamamlanmadan, herhangi bir sebepten dolayı bozulursa,daha sonra kaza edilmesi gerekir.Ziyafet,davet gibi bir sebeple nafile orucun bozulabileceği söylenmiştir.

  Şöyle ki:

  Davete dildiği yerde yemek yemediğinde davet sahibi alınacaksa bu durumda orucunu bozar.

  Eğer böyle bir durum söz konusu değilse orucunu bozmaz.

  Burada bir hususun üzerinde durmak istiyoruz:

  Biraz önce ifade edildiği üzere başlanılan ibadeti tamamlanması vaciptir.Yani vacip olması orucun bozulmasına değil,başlanılmış olmasına bağlıdır.Başlanılan bir ibadetin bir şekilde tamamlanması gerekir.Dolayısıyla vacibe dönsün de sevabı daha fazla olsun düşüncesiyle nafile orucun bozularak başka bir gün kaza edilmesi düşüncesi doğru değildir.Böyle bir davranış ibadetlere gösterilmesi gereken ciddiyete uygun düşmez.Şafiilere göre nafile orucu tutan bir kimse orucu bozulduğunda veya kendi iradesiyle bozduğunda dilerse bu orucu kaza eder,dilerse etmez.  Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:442-443

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.