Kuran Yurdu

Müzik Dinleme Caiz Midir

  Müzik Dinlemek Caiz Midir Değilse Neden Günah  “Allah sözlerin en güzelini indirmiştir. Allah’ın vahiy yolu ile gönderdiği bu söz, her tarafı birbirini tutan, gerçekleri, farklı üsluplarla tekrar tekrar beyan eden bir kitaptır. Rab’lerini tazim edenlerin derileri onu okuyup dinlerken ürperti duyar (1)”. Ve Rabbin dedi ki:”Kim Rahman’ın hikmetlerle dolu ders olarak gönderdiği Kur’ân’ı göz ardı ederse, Biz de ona bir şeytan sardırırız; artık o, ona arkadaş olur (2)” ve “Bu şeytanlar onları yoldan çıkarırlar, ama onlar kendilerinin hâla doğru yolda olduklarını sanırlar (3)”.O kimseleri “Kendilerine bildirilen o hesap gününe kavuşuncaya kadar, onları kendi hallerine bırak, batıllarına dalsınlar, varsın oyalansınlar (4)”.Şüphesiz ki “Biz gökleri, yeri ve ikisinin arasındaki varlıkları eğlenmek için yaratmadık! (5)”. “Evet, onları hak ve hikmetle, ciddî maksat ve gayelerle yarattık, ama onların çoğu bunu anlamazlar (6)”

  O zaman ey Allah’ın varlığını ve birliğini,cenneti,cehennem,hesap ve nizamı dili ile kabul ettiği halde bedeni ile tüm bu sayılanlar yokmuş gibi hareket ederek gaflet uykusunda yaşayanlar:”Siz nereye gidiyorsunuz öyle, neden bahsediyorsunuz? (7)”

  “Hiç kötü işleri kendisine güzel görünen kimse, iyilik edip dürüst işler işleyen kimse gibi olur mu? (8)”.O zaman ey aklı selim olarak düşünenler.Bu dünyanın ardında herkesi bekleyen sonsuz ve ilelebet sürecek sürecek olan ahiret hayatı için hazırlık yapın ve “Ey iman edenler! Allah’ı çok zikredin, O’nu sık sık anın,Sabah akşam O’nu takdis ve tenzih edin (9)”.”O’dur ki sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için feyiz ve rahmet indirir, melaikesi de sizler için dua ederler. O, müminlere gerçekten pek merhametlidir (10)”

  “Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygambere hep salat (rahmet ve senâ) ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin ve tam bir içtenlikle selam verin (11)”.Evet melekler bile salat ederken dua ederken ve yeri geldiğinde aklını ve iradesini kullandığında Allah’ın izni ve yardımı ile meleklerden daha üstün olarak yaratılan insan ! Senin yaptığın nedir? Nerede Allah’ın verdiği nimetlere şükür ? Gereksiz işlerden ve uğraşlardan sıyrılıp,vaktini gereksiz tıngırtıları dinleyerek harcayarak Allah’a kulluk edeceğini yada ettiğini mi sanıyorsun?

  Evet müzik dinlemek belki çok güzeldir.Ancak bizim karşı çıktığımız şey müziğin kendisi değil müziğin içeriği ve sonucudur.Yoksa müziğin hepsi kötü değildir.

  Çünkü İmam Gazali‘nin dediği gibi;

  “Şarkı dinlemek bazen haram,bazen mubah,bazen mekruh bazen de müstehab olur.Şarkı dinlemenin haram olması,çoğu gençler ve dünyaya dönük arzuları baskın olan kimseler hakkındadır.Böyle kimseler şarkı dinledikçe kalblerini etki altında tutan çirkin sıfatlar daha azgınlaşır.Şarkı dinlemenin mekruh olması,şarkı dinlemekten az öncekiler gibi etkilenmeyen fakat çoğu zaman eğlendirici bir alışkanlık haline getirmiş olan kimseler hakkındadır.Bunun yanında sırf güzel sesten haz duyduğu için şarkı dinleyenler için şarkı dinlemek mübahtır.Buna karşılık Allah sevgisinin etkisi altında olup da iyi sıfatları terennüm eden şarkıları dinlemekten hoşlananlar için şarkı dinlemek müstehabtır (12)”

  Yine aynı şekilde müziğin tamamına kötü demek Sadi Şirazi‘nin dediği gibi:”Görmez misin,arabın şarkısıyla şevke gelen deve nasıl da oynar? Develer bile güzel sesle eğlenirken,insanoğlu eğlenemiyorsa eşektir (13)”

  Yine aynı şekilde İmam Gazali Hz‘nin dediği gibi Müzik yüzdeki bene benzer.Kişinin yüzünde bir tane ben olursa belki o ben o kişinin güzelliğine güzellik katar ama yüzünün tamamı ben ile dolu olacak olursa bu sefer ortaya çıakcak görüntü pekde hoş olmayacaktır.İşte müziği ve müzik dinlemeyide bu babda değerlendirecek olursanız eğer ne demek istediğini ve yazıdfa anlatılmak isteneni çok daha rahat anlayabileceksinizdir sanırım.

  “Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki:Yüce Allah buyurdu ki:Ey Ademoğlu (başka lüzumsuz işlerini bırakıp) kendini bana ibadete ver ki bende senin kalbini zenginlikle doldurayım,fakirliğini gidereyim.Eğer böyle yapmayacak olursam kalbini meşguliyetlerle doldururum ve fakirliğini de kapatmam (14)” ve “Bazı ilahi kitaplarda şöyle denilmektedir:Yüce Allah buyuruyor ki:Ey Ademoğlu,ben seni bana ibadet etmen için yarattım,oyun oynama.Ben senin rızkını kendi teminatımın altına aldım,kendini yorma.Beni iste,beni bulursun.Beni buldun mu herşeyi bulursun.Beni bulamazsan hiçbir şey bulmamış olursun.Halbu ki beni her şeyden çok sevmelisin (14)”  (1-Zümer’23);(2-Zuhruf’36);(3-Zuhruf’37);(4-Zuhruf’83);(5-Duhan’38);(6-Duhan’39);(7-Tekvir’26);(8-Fatır’8);(9-Ahzab’41-42);(10-Ahzab’43);(11-Ahzab’56);(12-İmam Gazali / El Munkizü Mine’d Dalal / bkz:24);(13-Sadi Şirazi / Botan Ve Gülistan / bkz:110);(14-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:10 / bkz:364)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.