Kuran Yurdu

Müzemmil Süresi İbn Kesir Tefsiri

  1- Ey sarınıp bürünen!

  • 2-5 Birazı müstesna geceleyin kalk,Yarısı kadar,yahut ondan biraz eksilt,Yahut ona (biraz) ekle,Kur’an’ı da tane tane anlaşılır surette oku,Muhakkak ki biz sana ağır bir söz vahyedeceğiz

  6-9 Gece kalkışı (var ya) o hem daha etkilidir,hem de söyleyişi itibari ile daha sağlamdır.Çünkü gündüzün senin için uzun uzun meşguliyetler vardır.Rabbinin ismini an ve yalnız ona yöneldikçe yönel.Doğunun da batının da Rabbidir.Ondan başka ilah yoktur.O halde yalnız onu vekil tut.

  “Rabbinin ismini an ve yalnız ona yöneldikçe yönel’ buyruğu:Onu çokça an ve yalnız ona yönel.İşlerini bitirdikten ve dünya için gerek duyduklarını yaptıktan sonra kendini her şeyden uzaklaştırarak ona ver demektir.Nitekim yüce Allah başka bir yerde:’O halde boş kaldın mı hemen yorul (İnşirah’7)’ buyurmaktadır.Yani işlerini bitirdin mi,ona itaat ve ibadetle kendini yor.Böylelikle aklın başka taraflarda kalmamış olur.
  10…13- Onların söylediklerine katlan ve onlardan güzel bir şekilde ayrıl.Yalanlayan o nimet sahipleri ile beni başbaşa bırak ve onlara ancak mühlet ver.Çünkü bizim yanımızda ağır bukağılar ve yakıcı bir ateş var.Boğazı tıkayan bir yiyecek ve can yakıcı bir azap vardır.

  14-16 O günde yer ve dağlar sarsılır,dağlar da yığılarak akıp dağılan kum gibi olur.Muhakka biz Firavun’a bir peygamber gönderdiğimiz gibi,size de üzerinize şahit olarak bir rasul gönderdik.Ama Firavun o rasule karşı çıktı.Biz de onu müthiş bir şekilde yakaladık.

  17-18 Eğer siz küfür ve inkar ederseniz çocukların saçlarını ağartacak bir günden kendinizi nasıl koruyacaksınız? Gök bile o sebeple yarılmış,onun vaadi yerine getirilmiş olacaktır.

  19- İşte bu (ayetler) gerçekten bir öğüttür.Artık kim dilerse Rabbine doğru yol alır

  20-Şüphe yok ki Rabbin senin ve seninle beraber olanlardan bir kesimin gecenin üçte ikisinden az,yarısı ve üçte biri kadar ayakta durduğunu(zu) bilir.Gece ve gündüzü yalnız Allah takdir eder.O sizin bunu sayamayacağınızı bildiği için size doğru yöneldi.Artık Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun.Allah sizden hastalananlar olacağını,diğer bir kısmının da Allah’ın lütfundan arayarak yeryüzünde yol tepeceklerini,başka bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bilir.O halde ondan kolayınıza geleni okuyun,namazı dosdoğru kılın,zekatı verin ve Allah’a güzel bir surette borç verin.Nefisleriniz için önden ne hayır gönderirseniz onu hem daha hayırlı hem de ecir bakımından daha büyük olmak üzere Allah’ın yanında bulursunuz.Allah’tan mağfiret de dileyin.Şüphesiz ki Allah çok mağfiret buyurandır,çokça merhamet edendir.  Kaynak = İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz:430…444

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.