Mutlu Olmak

Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız

Bedeninizle ne kadar ilgilisiniz? Eğer sadece bir yeriniz ağrıdığında bedeninizi fark ediyorsanız ya da beğenmediğiniz bir yerinizi eleştirirken onunla ilişki kuruyorsanız bedeninizden kopuksunuz demektir.

Oysa bedeniniz sizden hiç kopmaz, gün boyunca durmadan çalışır, siz uyurken bile. Mükemmel bilgeliğiyle sizi ayakta tutmak için her şeyi yapar. Ayrıca zihninizden geçen her düşünceye göre şekillenir. Olumsuz bir düşünce, olumsuz bir duygu yaratır ve bedeninizdeki tüm hücreler bu mesajı alarak ona uyum sağlar.

Bir insan kendi bedenini sevmiyor, beğenmiyor ise bedeniyle savaş halindedir. Bedenini dışlamış demektir.

Bu dışlanma başkaları tarafından da onaylanacaktır. Sonra da zaten beni kimse beğenmiyor diyerek kendinizi tekrar haklı çıkaracaksınız. Sevilmeyen bir beden size daha iyi bir şey sunamaz. Sevmediğiniz bir bedene de iyi bakamazsınız. Beğenmediğiniz bir burnunuz varsa, o burnun sizin nefes almanızı, koku almanızı sağladığını veya sizi bazı mikrop, toz, alerjilerden koruduğunu fark edemezsiniz. Böylelikle burnunuza haksızlık edersiniz. Kalın bacaklarınız olduğu için bacaklarınızı beğenmiyorsanız, onların sizi ayakta tuttuğunu, koşmanızı, dans etmenizi sağladığını fark edemezsiniz ve bacaklarınıza haksızlık edersiniz.

Sadece başınız ağrıdığında başınız olduğunu hatırlarsanız ya da sadece mideniz ağrıdığında midenizin olduğunu fark ederseniz bedeninizle ancak hastalık anlarında iletişim kuruyorsunuz demektir. Oysa bedeninizi sağlıklıyken ve sizin yaşamsal faaliyetlerinizi gerçekleştirmek için mükemmel bir şekilde çalışıyorken fark ederseniz, bedeninizle doğru bir iletişim kurmuş olursunuz.

Bedeninizi severseniz ona zararlı maddeleri sokuşturmazsanız, bedeninize daha fazla oksijen gitsin, kendini daha iyi temizlesin diye spor yaptırırsınız. Bedeninize kulak verirseniz onun ne yemek istediğini, ne zaman acıktığını ve ne kadar yemek istediğini bilebilirsiniz. Bedeninizin farkında olursanız hastalık öncesi verdiği sinyalleri anlayabilir, ona göre önlemler alabilirsiniz. Bedeninizin mükemmel bir bilince sahip olduğunu, tek bir hücreden bütün organlarınızı yaptığını hatırlarsanız çok daha kolay iyileşebilirsiniz.

Bedeninizi severseniz başkalarının da onu sevmesine izin verirsiniz.

Bedeninizle iyi bir iletişim içinde olmamanız, sizi her geçen gün hem kendinizden uzaklaştırır hem de sağlığınızı kaybetmenize neden olur. Bedeninizin iyileşmesini, güzelleşmesini, zayıflamasını istiyorsanız şimdi onu sevmeye başlayın, konuşun onunla. Artık ona daha iyi davranacağınıza, onun farkında olacağınıza söz verin. Ve bugüne kadar sizi hayatta tutmak için çalıştığı için de teşekkür edin.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP UzmanıKaynak: http://www.arzubiyiklioglu.com/

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.