Kuran Yurdu

Mutlu Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeli

  Yuvada, erkek ve kadın birbirlerinin fikir ve hislerine hürmet etmeli, maddi ve manevi işlerinde birbirine yardım etmeli, tevazu ve yumuşaklıkla muamele etmelidir. Bilhassa kadın evet, peki demesini öğrenmeli, işine gelmeyen sözü duymamalı… Aksilik ile saadet bir arada barınamaz. Kalb kırmakla neşe saadetler yıkılır.

  İnsan kalbi, her çeşit bilgi ve ilimden ziyade okşama, güler yüz ve tatlı dille kazanılır. Tatlılık mülayemet, güler yüz erkeklere yakışır birer hassedir. Kadınlar için ise kat’i bir ihtiyaçtır.Bir erkek hanımına sözünü geçirmek, istediğini yaptırmak ve sevgisini kazanmak isterse tatlılıkla, güler yüz ve nezaketle onun kalbini harekete getirmelidir.

  Yuvada, erkeğin rüzgarı esmeli. Kadına tahakküm etmeden hakim olduğunu hissettirmeli, kadın da bunu hissettiği halde evinin hakimi olmalıdır.Yuvada, erkek ve kadın daima temiz, süslü ve güzel görünmeli. Hep evlendikleri gibi birbirlerine karşı hazırlanmalı ve birbirine kavuşmak, görüşmek isteyen terütaze iki aşık, iki sevgili gibi olmalı. Bilhassa kadın buna daha çok itina etmelidir.

  Yuvada, erkek ve kadın aralarındaki sevgi ve alakayı gösteren biraz kıskançlık olmalıdır. Yalnız bu ölçülü olmalı, aşırı olmamalıdır. Aşırı kıskançlıklar inanç, sevgi ve muhabbet bağlarını koparır, saadeti paralar.

  Yuvada, erkek ve kadının zevki sevişmek olmalı sövülmek olmamalıdır.Yuvada, erkek ve kadın birbirinin ayıbını yüzüne vurmamalı önlemesini bilmeli. Hisleri yaralamayan hallerde sabırlı, az çok müsamahakar olmalıdır.

  Yuvada kopan fırtınaları hemen sevgi önlemeli. Daha çok erkek kabahati yüklenmeli, eşini tatlı dil ve güler yüzle okşayarak susturmalıdır. Dudakların ateşi göz yaşlarını kurutur, bir tek buse (öpücük) barış sağlar.

  Yuvada, erkek ve kadın yuvadan uzak eğlencelere kendini vermemeli, eğlenceyi hep yuvada aramalı ve biribirinde bulmalı, zevk hayatları müşterek olmalıdır.Yuvada, geçim daima ölçülü olmalı, iktisat ve tasarruf esaslarına riâyet ederek, gelirden daima birazını saklamalı, dosta olsun el avuç açmamalıdır.

  Neş’e keder, üzüntü hırçınlıklarını kimse görüp duymamalı, sır ve mahremiyetlerini yalnız kendileri bilmelidir.Yuvada, erkek ve kadın, ev ve çocuklarına içten bağlı olmalı. Erkek ve kadının bir birine olan sevgisi ikisinin bir çok hatlarını taşıyan yavrularının karşısında derinleşir, aydınlaşır.

  Yuvanın sevgi ve sızıltılarını bu güzel filizler korur.

  Çocuğu olanların olmayanlardan daha mesut oluşu, bunun kanıtıdır.  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.