Kuran Yurdu

Mutlu Bir Evlilik İçin Erkeğe Düşen Görevler

  • ERKEK İTAATKÂR ÂİLESİ İÇİN DUA ETMELİDİR
  • ERKEK ÂİLEDE NE FAZLA BASKI YAPMALI, NE DE MÜSAMAHAKÂR OLMALIDIR
  • ERKEK EŞİ İÇİN SÜSLENMELİDİR
  • ERKEK İTAATKÂR ÂİLESİ İÇİN DUA ETMELİDİR

  Erkek, hanımının dindar ve saliha bir kadın olduğunu, evine çocuklarına karşı olan vazifelerini yaptığını, tesettüre riâyet ettiğini, ibâdetlerini ihlas ile yaptığını gördüğü ve bu hâlinden memnun kaldığı zaman onun için yanında veya gıyabında hayır dua etmeli ve böyle bir zevce için Allah’a şükretmelidir. Çünkü evine ve âilesine karşı itaatkâr bir kadın gerçekten şükrü edâ, edilemeyecek kadar büyük bir nimettir. Biraz düşünmek bu fikrin doğru olduğunu ispata yeter.

  Kadın gece gündüz demeden evinde çalışmaktadır. Evin terzisi, aşçısı, malların bekçisi, çocukların mürebbisi, erkeğin eşi, dert ortağı, kısaca evin her şeyidir.

  • Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:
  • Dünya meta’ının en hayırlısı iyi huylu kadındır.» (1)
  • Resûlullah’a sordular ki:
  • Kadınların en üstünü ve hayırlısı hangisidir?
  • Resûlullah buyurdu ki:
  • Kocası yüzüne baktığında sevindiren, emrettiği vakit itaat eden, ayrıldığı zaman malını ve iffetini koruyandır.» (2)

  ERKEK ÂİLEDE NE FAZLA BASKI YAPMALI, NE DE MÜSAMAHAKÂR OLMALIDIR

  Bir erkeğin gerek evinde ve gerekse eve gelip giderken âile ve çocuklarına karşı aşırı derecede âsabi davranıp bağırması, çağırması ve evdekileri korkutması evde âdeta dehşet saçması İslâmın yüce ahlâkına uymaz. Çünkü bu çeşit hareketler ev halkını erkekten soğumalarına ve ondan nefret etmelerine yol açar. Bu arada çocuklar da yanlış yollara saparak âilede huzur bozulmuş olur.

  Bir erkeğe yakışan evinde ve dışarıda gâyet vakur ve ciddî hareket ederek çocuklarının ve hanımının terbiyesi ile uğraşması gerekir. Fakat ara sıra onlara karşı güler yüz, tatlı dille şefkat ve merhametle muamele etmeli ve onlara âile büyüğü ve âile reisi olduğu hissini vermelidir.

  • Resûlullah (S.A.V.):«İnsanların en kötüsü ehlini sıkan, âilesi üzerinde baskı kurandır.» diye buyurdular.
  • Ashâb:
  • Ya Resûlullah, insan âilesi üzerine baskı kurabilir mi? diye sordular.
  • Resûlullah şöyle buyurdu:
  • Eve gelince hanımı korkudan titrer, çocukları kendisinden kaçar. Evden çıktığı zaman ise karısının yüzü güler ve âilesi sevinir.

  Erkek âile fertleri üzerinde fazla müsamahakâr da olmamalıdır. Erkek aşırıya kaçmamak üzere gayretli ve kıskanç olmalıdır. Onların evin dışındaki hareketlerine geliş gidişlerine, yabancılarla olan münâsebetlerine, giyim ve kuşamlarına bilhassa dikkat etmelidir. Onların İslâm terbiyesi, İslâm ahlâk ve an’anesi üzere olmalarını sağlamalıdır.

  Erkek, eşine karşı olan güzel muamelesinde itidâli elden bırakmamalı, karısının gözünde otoritesini kaybetmemelidir.

  Ahlâk dışı hareketini görünce derhal sertleşmeli ve bu çeşit fiillere asla müsamaha etmemelidir. Dine ve insanlığa bir iş yapacak olursa derhal karşı çıkmalı ve buna engel olmalıdır. Çünkü karısına karşı olan otoritesini kaybeden erkek karısının isteklerine tabi olmaya başlar ve artık kadının ahlâkının sükût devresi başlar. Artık, erkeğin âilesi üzerinde hiçbir otoritesi kalmaz.

  Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:
  «Karısına kul olan yüzüstü sürünsün.»

  Karısının isteklerine uyan bir erkek onun kölesi durumuna düşer ki, böyle bir erkek lânet edilmeye lâyıktır. Çünkü Allah erkeği kadının hâkimi kılmış ve öyle yaratmıştır. O, karısının emirlerine itaat etmekle Allah’ın bu hükmünü tersine çevirmiş ve şeytana itaat etmiş olur.

  Müslüman!

  Allah’ın «kendinizi ve ehlinizi cehennem ateşinden koruyun» emrini, Resûlullah’ın «Hepiniz çobansınız ve çobanlığınızdan mesulsünüz» ikazını unutma!

  Atalarımız «Ağaç yaş iken eğilir, kızını dövmeyen dizini döver» demek sûretiyle bize ne güzel yol gösteriyorlar. Âile ve çocukları üzerinde kıskanç ve gayretli ol. Ashâbın âdet ahlâk ve ananelerine bak ve onların yaşayışlarından ders al.

  Sa’d b. Ubade diyor ki:

  «Eğer karımın yanında yabancı, bir erkek görecek olsam onu kılıcımın keskin tarafıyla öldürürüm.»

  Bunun üzerine Resûlullah da şöyle buyurdu:

  «Siz Sa’d’ın gayret ve kıskançlığına mı şaşıyorsunuz? Ben ondan daha kıskancım, Allah ise benden daha gayretli ve daha kıskançtır.»

  Resûlullah hadiste geçen Allah’ın kıskançlığını şöyle tefsir etmiştir:

  «Allah mü’minler hakkında gayret ve hamiyyet gösterir. Allah’ın gayreti, mü’minlerin Allah’ın haram kıldığı şeyleri işlememesidir. Allah herkesten daha çok gayretli olduğundandır ki, kullarına kötü söz ve kötü huyları haram kıldı.» (2)

  ERKEK EŞİ İÇİN SÜSLENMELİDİR

  Kadının, kocasının sevgisini kazanmak, onu kendisine bağlamak için, onun istediği şekilde süslenmesi gerekiyorsa, erkeğin de aynı şekilde eşi için yeni elbiseler giymek, saç ve sakalını güzelce düzeltmek sûretiyle süslenmeli, eşinin harama bakmasına meydan vermemelidir.
  Eğer erkek kirli paslı dağınık bir halde bulunursa karısı kendisinden nefret eder ve aralarındaki sevgi ve muhabbet bağı gittikçe zayıflayarak fitneye düşmelerine sebep olur.

  Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

  «Elbiselerinizi yıkayın, saçlarınızı toplatın. Dişlerinizi misvakla fırçalayın, süslenin, temizlenin. Çünkü İsrail oğulları bunu yapmadıkları için kadınların gözleri dışarıda kalmış ve zina etmişlerdi.»

  İslâm dini erkeğin sadece kadına karşı süslenmeyi değil dışarıya karşı güzel ve temiz giyinmesini ve İslâmın yüceliğini gösteren hareketler içine girmelerini emir ve tavsiye ediyor.

  Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

  «Elbiselerinizi temiz tutun ve güzel yapın. Binek ve yük hayvanlarınızı (cins yönünden) ıslah edin. Ta ki insanların içinde bir ben gibi onlara örnek olun.»  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  (1) Buhari; Mûslim, c: 2 s: 1090. —(2) Buhari, K. Nikâh c: 6. s: 156.—

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.