Müslüman Kadının Müslüman Olmayan Erkekle Evliliği

Dinimiz, evlenecek olan çiftlerin birbirini görerek karar vermesine izin vermiştir, yalnız bunun belirli sınırlar içinde kalması gerektiğini hatırdan çıkarmamak gerekir. Müslüman olan bir kadının, gayri müslim bir erkekle evlenmesine dinimiz izin vermez. Çünkü böylesine bir durumda müslüman olan bir kadın, gayri müslümanla evlenerek İslâmi çevreden çıkmakta ve dinimize ters düşen bir muhite girmektedir

Burada kadının dini ve dini gelenek ve görenekleri tehlikeyle yüz yüze gelmekte ve bu durumda dünyaya gelecek çocukların da İslâm terbiyesinden uzak bir havaya girmeleri söz konusu olmaktadır. Bu, dinimizin yayılma ve insanoğlunu Allah’a vardıran insanca yaşama sistemini getirme siyasetine aykırı düşer.

Mü’min kadın hiçbir gayri müslim erkek ile evlenemediği gibi dıştan müslüman görünüp de söz ve hareketleriyle İslâm inançlarını baltalayan, tek kelimeyle münafık olan erkek ile de evlenemez. Böyle bir evlenme olsa bile buna dinimizce son vermek gerekir. Hattâ nikâhı yapanlar, araya girenler bile uygun bir takım cezalara çarptırılırlar. Çünkü evlenmenin bir gayesi de İslâmiyeti ve imanı daha da güçlendirmektir. Hattâ dine bir dâvettir.

  • Bir Olay:

Peygamberimiz (S.A.V.) zamanında Ebu Talha daha henüz müslüman olmadan önce, müslüman olan Ümmü Süleym’e (İmana gelmeden önceki adı Rumeysa’dır) evlenme teklifinde bulunur.

  • Ümmü Süleym, Ebu Talha’ya:

«Doğrusunu istersen ben de seninle evlenmeyi arzu ediyorum, senin gibisi kaçırılmaz. Ama ne yazık ki sen İslâmiyet’e sırt çevirmiş bir insansın, ben ise müslüman bir kadınım. Bu yüzden seninle evlenmem doğru değildir» der.

Bunun üzerine aralarında şöyle bir konuşma olur;

Ebu Talha:

  • – Sana ne oldu, Rumeysa?
  • – Ne olmuş bana?
  • – Sarı ve kırmızıdan (altın ve gümüşten, yani paradan) ne haber?

– Ben altın ve gümüş aramıyorum. Sen öyle bir insansın ki işitmeyen, görmeyen ve sana hiç bir faydası dokunmayan şeye tapıyorsun. Falan kimselerin siyah kölesinin dağdan sürükleyip de getirdiği, yerden biten bir odun parçasına, puta tapmaktan hiç sıkılmıyor musun? Eğer iman edersen, işte o put benim mehrim olsun, evlenelim, başka bir şey talep etmeyeceğim.

  • – Müslümanlığı bana kim öğretir, Rumeysa?
  • – Allahın Resûlü öğretir, O’na git.

Bunun üzerine Ebu Talha sevgili Peygamberimize (SAV.) gider, onu sahabelerin içinde otururken bulur ve yanına yanaşır. Peygamberimiz (S.A.V.) onu daha uzaktan gördü ve sahabelere Ebu Talha’nın müslümanlığını şu sözleriyle müjdeledi: «Ebu Talha, iki gözü arasında parlayan İslâmiyet aydınlığı ile geliyor.» Ebu Talha Hz. Peygamber’in (S.A.V.) huzurunda imana gelir ve Rumeysa’nın kendisine söylediklerini de nakleder. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) de Rumeysa’nın şartı üzerine nikâhlarını kıyarak birbirini seven bu iki kişinin hayatlarını birleştirir.

Peygamberimiz (S.A.V.) Ümmü Süleym hakkında şu müjdeyi verir: « Cennete girdiğimi gördüm, önümde bir ayak sesi (duyuluyor). Bir de bahtım ki, Rumeysa!»Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.