Kuran Yurdu

Münafikun Süresi İbn Kesir Meali

  Münafikun Süresi Medeni’dir.Hicretin beşinci yılında bir bütün halinde indirilmiş olup tamamı 11 ayettir.Ana tema münafıklar olduğu için bu adı almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 104 , Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 63. Süredir.

  1- Münafıklar sana geldiklerinde ‘Şahadet ederiz ki muhakkak sen Allah’ın Resulüsün’ dediler.Allah da biliyor ki sen hiç şüphesiz onun resulüsün ve Allah şahitlik eder ki muhakkak münafıklar yalancıdırlar.

  2- Onlar yeminlerini kalkan edindiler de Allah’ın yolundan yan çizdiler.Gerçekten de onların bu yaptıkları ne kötüdür.

  3- Bu ise onların iman etmelerinden sonra kafir olmalarındandır.Bunun için de kalplerine mühür vuruldu ve bu yüzden onlar anlamazlar.

  4- Onları gördüğün zaman cisseleri hoşuna gider,söz söylerlerse dinlersin.Halbuki onlar dayandırılmış keresteler gibidir.Her bir feryadı kendi aleyhlerine sanırlar.Asıl düşmanlar onlardır.Sakın onlardan.Allah kahretsin onları.Nasıl da döndürülüyorlar ?

  5- Onlara: ‘Gelin Allah Resulü sizin için mağfiret dilesin’ denildiğinde başlarını çevirirler ve sen onların büyüklenerek yüz çevirdiklerini görürsün.

  6- Onlar için mağfiret dilesen de dilemesen de haklarında birdir.Allah onlara asla mağfiret etmez.Şüphesiz ki Allah fasıklar topluluğunu hidayete erdirmez.

  7- ‘Resulüllah’ın yanındakilere infak etmeyin ki dağılıp gitsinler’ diyenler onlardır.Halbuki göklerin ve yerin hazineleri Allah’ındır,fakat münafıklar iyi bilmezler.

  8- Derler ki: ‘Eğer Medine’ye dönersek elbette ki en şerefli ve kuvvetli (aziz) olan,en hakir olanı oradan mutlaka çıkartacaktır.Halbuki şeref,üstünlük ve galibiyet (izzet) Allah’ındır,Resulünündür ve iman edenlerindir,fakat münafıklar bilmezler.

  9- Ey iman edenler ! Mallarınızda,evlatlarınız da sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın.Kim bunu yaparsa işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

  10- Herhangi birinize ölüm gelip de : ‘Rabbim,beni yakın bir zamana kadar geciktirseydin de sadaka verseydim ve salihlerden olsaydım’ diyeceği bir zamanın gelmesinden önce size verdiğimiz rızıktan infak edin…

  11- Halbuki eceli geldiğinde Allah hiçbir kimseyi asla geri bırakmaz.Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.  Tefsir = M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:III / bkz:491
  Meal = İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C:XI / bkz:209…223

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.