Kuran Yurdu

Mümtehine Süresi Geylani Tefsiri

  • Tevhid makamın oturan ve vahdet-i zatin sırlarina Allah’in nasip ettiği kadar vakıf olan, Allah’ın bu lütuf ve keremine mazhar olmayı başaranlar için şu husus gizlenenez

  Allah’ın vahdetini bilme ve idrak etme makamına erişen kişinin gaflet ve unutkanlık içinde olanlardan, sapıklık ve sapkinlik vadilerinde şaşkinlik içinde gidip gelenlerden uzak durması gerekir. Onlar bu dünyada zarar ziyan içinde yaşamaktadirlar. Tevhidin derinliklerine inmiş olan, ihlasli müminlerin onlarla arkadaşlık etmemesi gerekir.Onlarla dostluk kurmaması gerekir. Onlara yaklaşmaması, onlarin tavır ve davranışlarından, hal ve hareketlerinden uzak durmaları gerekir.

  Keçenin düşmanı deriye sirayet eder, diye bir söz var Dünyanin ihtiyaçlar ortaktir. insanların aldatilması devam etmektedir Hayvani yaratilişin arzuları alıp aşırmaya devam etmektedir. Bunun içindir ki Allah, seçkin kullarina bazi şeyleri yapmalarını tavsiye etmiş, düşmanlar sevmekten, onlarla gizli veya açık dostluklar kurmaktan da men etmiştir. Kendi ismiyle başlayarak onlara şunları söylemiştir:

  • Her halükarda kullarinin işlerini düzelten Allah’ın adıyla başlarim. Onları kötü ahlakli olmaktan ve kötü işler yapmaktan koruduğu için Rahman olan Allah’ın adıyla başlarım. Onlan gaflet uykusundan uyandırarak ve vuslat alemine ulaştirarak Rahim olan Allah’ın adıyla başlarim.

  Ey iman edenler! Eğer benim yolumda savaşmak ve rızamı kazanmak için çıkmışsanz, hem bana ve hem de size düşman olanlara sevgi göstererek, onlara gizli muhabbet besleyerek onları dost edinmeyin. Onlar size gönderilen hakikatleri inkar etmişlerdir. Onlar peygamberi de, sizi de Rabbinize iman ettiğiniz için yurtlarınızdan kovuyorlar. Ben sizin gizlediklerinizi de, gizlemediklerinizi de en iyi bilenim. içinizden her kim bunu yaparsa doğru yoldan sapmiştir. (1)

  Siz Allah’a, onun zatina, isim ve sıfatlarının kamil olduğuna iman etmiş olduğunuz için, bana kulluk ve ibadet edilmesi için belirlediğim şartların dışina çıkanları, benden başka bir varligin olduğunu iddia edenleri dost edinemezsiniz. Çünkü bana düşmanlık edenler size düşmanlık ederler. Çünkü düşmanın dostu dostun düşmanıdır.

  Onlarla gerçek dostlarınızla aranızda oluşturduğunuz gibi bir dostluk kurmayınız, onlara sevgi ve muhabbet göstermeyiniz. Onlara sevgi ve kardeşlik mesajlari göndermeyiniz. Biliniz ki onlar sizin peygamberinize indirilmiş olan ve kime itaat edileceğini gösteren bütün hakikatleri inkar etmektedirler. Hatta onlar kafirliklerini çok ileri götürmekte, peygamberi ve sizleri yurdunuzdan kovmaktadırlar. Bunu Rabbiniz Allah’a iman ettiğiniz için, tevhit ve iman fitratiyla yaratılmış olmanizdan dolayı yapmaktadırlar. Bütün insanları dar-ı selama yönlendirmek için gönderilmiş olan peygamberinizin getirdiği dini kabul etmenizden dolayı yapmaktadırlar.

  Ey müminler, eğer sizler benim yolumda, benim tevhidim için benim dinimin yayılmasi ve tevhidi anlatan sözün en yükseklerde duyulması için cihat etmek maksadıyla yerlerinizden, yurtlarnizdan çikmiş iseniz, benim kendinizden razi olmam için, kararıma uymak için yola çikmis iseniz düşmanlarımla dostluk etmeyeceksiniz. Onlarla kardeş gibi olmayacaksınız. Siz onlara karşı gizli gizli sevgi duyuyorsunuz ve benim sizin gizlediğiniz veya gizlemediğiniz şeyleri bilmediğimi sandiginiz için böyle yapıyorsunuz. Halbuki ben sizin gizlediğiniz veya aşikar şeyleri sizden daha iyi bilirim. Kim bunları yaparsa ilahi adalet yolundan çikmiş olur, kendisini de götürecek olan doğru yoldan ayrılmış olur

  Ey müminler, benim düşmanlarım bana karşı düşmanliklarini gösterip dururken siz onlara karşı sevgi ve dostluğunuzu açık açık belli ederseniz, şunu unutmayin :

  Onlar sizi ele geçirirlerse düşmanlarınız olacaklardır, size ellerini ve dillerini kötülük için uzatacaklardır. Zaten inkar etmenizi istemektedirler. (2)

  Farzedin ki onlar sizi ele geçirdiler. Kesinlikle sizin düşmanlarınız olurlar. Hatta açığa vururlar. Sizi öldürmeye, esir etmeye, uzuvlarinizi kesmeye, size sövmeye ve hakaret etmeye kadar her şeyi yaparlar. Onlar, keşke inkar ediverseniz diye zaten bekleyip duruyorlar. Sizin dininizden dönmenizi, onlar gibi kafir olmanızı istiyorlar, Kafirler arasindaki akrabalariniza ve hisımlariniza aldariş etmeyin, onlara yakinlaşmayin.

  Kıyamet günü yakınlarniz ve çocuklarınız size fayda vermezler. Çünkü Allah sizi birbirinizden ayırır. Allah yaptıklarınızı görmektedir (3).Kendileri için müşriklerle dostluk kurduğunuz akrabalarınız ve çocuklarınız, her nefsin yaptiği amellerin değerlendirilmesi için hazırlanmış olan kiyamet gününde size herhangi bir fayda sağlamaz. Zira Allah sizi birbirinizden ayıracaktir. Her biriniz kendi yapmış olduğu hayır ve şerre göre karşiliğini görecektir. Kullarınin bütün yaptiklarni görmekte olan Allah sizin yapmış olduğunuz iyilikleri de, kötülükleri de görmektedir, bilmektedir. Sizleri kendi gördüklerine göre cezalandracaktır.

  Kafir ve müşrikler arasındaki akrabalarınızla ilişkilerinizi kesmeniz hususundaki Allah hükmünü uygulamaktan geri durmayiniz.

  İbrahim’de ve onunla birlik olanlarda sizin için güzel bir örnek vardır. Onlar kendi kavimlerine, “Biz sizden ve Allah’ı bırakarak taptıklarınızdan uzağiz. Sizi tanımıyoruz. Siz tek ve bir olan Allah’a iman edinceye kadar sizinle bizim aramızda daimi bir düşmanlık ve öfke ortaya çıkmıştır” demişlerdi.Ancak İbrahim babasına”Senin için af dileyeceğim. Fakat Allah’tan sana gelecek bir şeye karşı gücüm yoktur” demişti. Ey Rabbimiz,sana güvendik ve sana yöneldik. Dönüşümüz de sana olacaktır(4).

  Hz. Ibrahim ve ona inananlar hakkında, sizin için güzel ve takip edilip tutulmaya değer bir örnek vardir. Kendi dinine sarilip yolunun aydınlatilmasini isteyenler için de güzel bir örnek vardır. Onlar kafir olup putlara tapan akrabalanna şöyle demişlerdi: Biz Hak yolunu gördük ve şimdi sizlerden çok uzaklardayız. Çünkü siz şirke saplanmis vaziyettesiniz. Allah’i bırakip da taptiğiniz putlardan ve asılsız tanrilarinızdan da çok uzaklardayız. Biz sizin batil dininizi ve batıl mabutlarinizi kabul etmiyoruz. Bugünden sonra sizinle aramizda bir düşmanlik ve kin oluşmuştur. Asla sizinle barismayacagiz, birlik olmayacagiz. Siz tek ve bir olan Allah’a iman edinceye kadar, batil putlarinizdan bizim yaptığımız gibi uzaklaşıncaya kadar sizlerle düşmaniz, dediler. Ey müminler, sizin de bugün Ibrahim’in ve kendine iman edenlerin kendi kavimlerine dediklerini demeniz ve yaptiklarini yapmaniz gerekir. Yalnız Hz. İbrahim, kafir olan babasına, babacigım senin için Allah’a yalvaracağım ve seni affetmesini isteyeceğim. Fakat Allah’tan sana gelecek cezayı kaldirmaya gücüm yetmez, sadece senin için dua edebilirim demişti. Ey mü minler, Ibrahim’in babasından özür dileyerek söylediklerinin dişindaki bütün sözlerine ve davranışlarına uyunuz. ibrahim’in bu sözleri kafir- lerle dostluk kurmak yasaklanmadan önce idi.

  Ey müminler, Allah’ı ve peygamberlerini sevmeniz size emredildikten sonra, o peygamberlere inanıp onların getirdikleri dine uyanları sevmeniz size emredildikten sonra ve yine size düşmanları sevmek ve onlarla dostluk kurmak yasak edildikten sonra, onlar n ahlak ve davranişlarına uymak size yasak edildikten sonra Allah’a yalvararak şöyle deyiniz:

  Ey bizi tevhit ve İslam fitratina göre yaratip besleyen Rabbimiz, bütün işlerimizde, aramizda hiçbir aracı koymadan, güvenerek ve itimat ederek sana sana tevekkül ettik, sana dayandık. Bütün dualarımızda, bütün isteklerimizde sana yöneldik. Başkalarına veya başka sebeplere sarilmadık. Senden geldiğimiz gibi yine sana döneceğiz. Çünkü senden başkasi yoktur. Senden başka yönelecek ve huzuruna varılacak varlik yoktur.  Kaynak = Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz= 69-73

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.