Muhammed Süresi Tefsiri (Muhammed Gazali)

Bu süre,Kıtal Süresi olarak da isimlendirilmiştir.Bu süre,Allah Resulü (s.a.v)’nü,merhamet ve melhame (savaş) peygamberi,zalimden mazlumun ve katilden maktülün hakkını alan,yeryüzünde çalım satarak yürüyen azgını bırakmayan,onun burnunu yere sürten ve tırnaklarını kesen olduğunu açıklamıştır.Bu sürenin atmosferini tanıman için önce kendine soruver : Erkeklerini boğazlayan ve kadınlarına tecavüz eden Sırplara karşı Bosnalılar gönüllerinde ne hissediyorlar? Kin ve öfkeden başka ne olabilir? Kendi vatanlarından çıkaran,kanlarını ve haklarını helal gören Yahudilere karşı Filistinliler gönüllerinde neler hissediyorlar? Gazap ve kinden başka ne olabilir?

Rezil bir şekilde yenik düşene meydanda düşmanıyla karşılaşınca ona Kur’an’ın demesi karşısında neyi bekliyorsun? Kur’an ona şöyle der : ‘Onlarla savaşın ki Allah,sizin ellerinizle onlara azap etsin,onları rezil etsin,sizi onlara üstün getirsin ve müminlerin gönüllerini ferahlatsın.Yüreklerinin öfkesini gidersin (1)’ veya bu sürede gelen şu ayet ona şöyle der :

‘(Savaşta) inkar edenlerle karşılaştığınız zaman hemen boyunlarını vurun.Nihayet onları iyice vurup sindirince bağıa sıkıca bağlayın (onları esir alın).Ondan sonra artık ya lütfen bırakır veya karşılığında fidye alırsınız.Harp ağırlığını bırakıncaya kadar.Allah dilseseydi onlardan öç alırdı,fakat sizi birbirinizle denemek için (size savaşı emrediyor) (Muhammed 4)

‘Kendilerine doğru yol belli olduktan sonra arkalarına dönenlere,şeytan (günah işlemeyi) kolaylaştırmış ve onları uzun arzulara düşürmüştür (Muhammed 25)‘.

İçinde bulunduğumuz bu çağda ikiyüzlüler,eski sahtekarların siretlerini yeniden ortaya koymakta,uluslararası misyonerlik teşkilatının veya kültürel savaş merkezlerinin öğretilerine katılmakta,insanlar arasında fitne çıkarmakta,ışıklar saçmakta,materyalist görüşleri tercih etmekte ve mücahidlerle alay etmektedirler.

‘Bu böyledir.Çünkü onlar Allah’ın indirdiğinden hoşlanmayanlara: Bazı hususlarda size itaat edeceğiz dediler.Oysa Allah,onların gizlediklerini biliyor.Fakat melekler,onların canlarını alırken,yüzlerini ve sırtlarını döğmeye başladıkları zaman nasıl? Bu böyledir.Çünkü onlar,Allah’ı kızdıran şeylerin ardınca gittiler.O’nu razı edecek şeylerden hoşlanmadılar.Bu yüzden (Allah) onların amellerini boşa çıkardı (Muhammed 26-28)

Allah,bu münafıkları açıklamıştır.Her halukarda bu tip insanlar,davranışlarıyla bilinecek ve amelleri kendilerini ele verecektir.Buna karşın bu tip insanlar,kendilerini ele vermemek için kibar sözlüdürler.

‘Biz dileseydik onları sana gösterirdik,sen onları simalarından tanırdın ve onları sözlerinin üslubundan tanırdın.Allah bütün işlediklerinizi bilir (Muhammed 30)

Süre,müminlerin,her ne kadar savaş kızışıp uzasa da teslim olmamalarını,zayıf sebeplere direnmeleri ve savaş yüklerini omuzlanmaları vasiyetlerlyle son bulmuştur:

‘Sakın gevşeyip (zillet içinde) barış istemeyin.Çünkü galipsiniz.Allah sizinle beraberdir.O sizi amellerinizi zayi etmyecektir (Muhammed 35)

Sonra hakka yardım etmeksizin cimrilerin yanlarındakileri harcamalarından vazgeçenler için şöyl denmektedir:

‘İşte sizler,Allah yolunda harcamaya çağrılıyorsunuz ; ama içinizden kimisi cimrilik ediyor.Kim cimrilik ederse o ancak kendisine cimrilik eder.Allah zengindir,sizler fakirsiniz.Eğer yüz çevirecek olursanız,yerinize başka bir toplum getirir de onlar sizin gibi olmazlar (Muhammed 38)

Korkak ve cimri toplumların,yaşamaya ve ayakta durmaya hakları yoktur.Kaynak = Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz:651-655

(1-Tevbe 14-15)

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.