Meleküt alemine Yükselmek

Oruçlunun her saati,her saniyesi Allah’ı ve Allah’ın nimetlerini hatırlatması ve netice itibariyle de en büyük nimet olan Allah’a lika (kavuşma) nimetini hatırlatması itibariyle çok kıymetlidir.İnsanda meleki ve behimi olmak üzere iki yön vardır.İnsan hayvanı hislere ters istikamette yürüdüğü zaman,meleki yönünün geliştiği ve hayvani tarafının azaldığını vicdanen hisseder.

İnsan;meleklerin altında,diğer canlıların ise üstünde yaratılmıştır.Fakat Allah onu,yüceler yücesi bir makam ile aşağılar aşağısı bir noktaya uzanan çizgide yol amaya muktedir kılmıştır.

Dolayısıyla insan yer yer melekler alemini yaşar,derece itibariyle onları geride bırakabilir.Zaman zaman da şeytanların altında bir yere sukut eder.

‘Biz insanı en güzel biçimde yarattık.Sonra onu aşağıların aşağısına atıcerdik.Yalnız inanıp iyi işler yapanlar hariç.Onlar için kesintisiz bir mükafat vardır (Tin Süresi’4…6)’

İnsanı meleklerden ayıran özelliklerden birisi de

Onun nefis sahibi olmasıdır.Meleklerde yeme-içme,evlenme,Allah’a isyan etme vs gibi davranışlar söz konusu değildir..Yaratılış icabı;onlar masum,her an Allah’a tesbih ve taatle meşgul varlıklardır.İnsana gelince;o hayatiyetini ancak yeme-içmeyle devam ettirebilir.

İsyan etmesi,kusur yapması her zaman için muhtemeldir.Ama oruç tutan bir mü’mine gelince o,sabahtan akşama kadar yemeyip içmemesiyle,şehvetine hakim olmasıyla,gıybet ve zulümden kaçınmasıyla adeta melekleşir.

Hatta o bu davranışlarıyla melekleri bile geride bırakabilir.Cenab-ı Hakk,meleklere karşı böyle olan mü’min kullarıyla iftihar eder,onları meleklere örnek gösterir.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:428-429

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.