Kuran Yurdu

Meleklerin Duası

  Günahlar, Resulüllah (s.a.v)‘in ve Meleklerin Duasından Mahrum Kalmaya Sebep Olur: Günahların olumsuz etkilerinden biri de Resulüllah (s.a.v)‘in ve meleklerin duasından mahrumiyettir. Çünkü Allah Teala peygamberine, mümin erkekler ve kadınlar için mağfiret dilemesini emretmiştir. Nitekim ayeti kerimede şöyle buyrulmaktadır:

  Arşı yüklenenler ile onun çevresinde bulunanlar Rablerini hamd ile tesbih ederler, O’na iman ederler ve müminlerin bağışlanmasını dilerler: Ey Rabbimiz! Sen, rahmetin ve ilminle her şeyi kuşattın. Tövbe edenleri ve yolundan gidenleri bağışla, onları cehennem azabından koru! Rabbimiz! Onları ve atalarından, eşlerinden ve nesillerinden olup da iyi yolda bulunanları kendilerine vaad ettiğin adn cennetlerine kabul buyur. Kuşkusuz sen sınırsız izzet ve hikmet sahibisin. Onları kötü sonuçlardan koru. O gün sen kimi kötü sonuçlardan korumuşsan onu rahmetine mazhar kılmışsın demektir. İşte en büyük kurtuluş da budur (Mümin Süresi 7-9)

  Bu dua, melekelerin tevbe eden, Allah’ın Kitabı’na ve Resulü’nün sünnetine tabi olan ve kendileri için bundan başka bir yol bulunmayan müminler için yaptıkları duadır.  Sayılanların dışında kalanlar ise kendileri için dua edilmesini sağlayacak özelliklere sahip olmadıklarından bu duaya icabet edilmesi arzusunu da taşımazlar. Allah yardımcımız olsun

  Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz : 142-143

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.