Meleklere İmanın Vucübu

Melekler bizim zahiri duyularımızla algılanabilecek maddi bir yapıya sahip olmamaları yönüyle gayb alemine ait varlıklardır.Bunun için de haklarında duyularla değil,peygamberlerin verdikleri haberlerle bilgi sahibi olunur.

Yüce Allah! Gaybın son habercisi son peygamberi Hz Muhammed’e (s.a.v) vahyetmiş olduğu kitabında,bize meleklerden bahseder ve onların varlığına inanmayı iman esasları içinde zikreder. Nitekim Yüce Allah buyuruyor ki;”Peygamber Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti.(buna) mü’minler de (iman ettiler).Her biri Allah’a,meleklerine,kitaplarına,peygamberlerine iman ettiler.(Bakara Süresi’285)”

Meleklere inanmayan kişi,ilgili ayetlerin hükmünü inkar ettiği için iman etmiş sayılmaz.Esasında meleklere inanmamak,dolaylı olarak vahyi,peygamberi, peygamberin getirdiği kitabı ve tebliğ ettiği dini inkar etmek anlamına gelir.Çünkü din,peygamberlere melekler aracılığıyla bildirilmiştir.Nitekim Kur’an da şöyle buyrulur;”… Kim Allah’ı, meleklerini,kitaplarını,peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse,o artık tam bir dalalet içine düşmüş demektir.(Nisa Süresi’136)”

Melekleri hakikî mâhiyetleri ile göremememiz ve 5 duyumuzla hissedemeyişimiz, onların yok oldukları iddiasını gerektirmez. Duyu organlarımızın maddî âlemde kendi dahi hissedemedikleri pek çok şey vardır. Kulağımız çok tiz ve çok pes sesleri işitmez. Bugün varlığı âletlerle tesbit edilen ışık dalgalarının hepsini, hele röntgen ve ültraviyole ışınlarını gözle görebilseydik, dünyayı şimdikinden çok başka şekilde tanıyacaktık. Biz daha kendi âlemimizdeki tezahürlerin hakikatına vâkıf değilken, Cenâb-ı Hakk’ın yarattığı nâmütenâhî âlemlerdeki nâmütenâhî hâdiselerin varlığını nasıl inkâr edebiliriz?

Demek ki bir şey’i gözle görememek, o şey’in yok olduğuna delil olmaz. Gözle göremediğimiz pek çok şey var ki, o şey’in vücudunu aklımızla, ilim ve tecrübe ile, deneylerle kabul ediyoruz. İşte, melekler de gözle göremediğimiz halde, varlığını kabûl ettiğimiz nesnelerdendira-) Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslüman’ın Yol Haritası / Sayfa:90-91
b-)Turan Yazılım / Mürşit 5 / DVD / İlmihal / M.Dikmen

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.