Kuran Yurdu

Maun Süresi Gazali Tefsiri

  Maun Süresi Ve Muhammed Gazali Tefsiri  Dindarlar,başkalarının ihtiyaçlarını biliyor ve o ihtiyaçları gidermeye çalışıyorlar.Çünkü din,güçlenene dek zayıftan,zengin olana dek fakirden,büyüyene dek yetimden,istikrar bulana dek tutkunluktan yanadır.

  Bu görevleri yerine getirmede bazı din müntesiplerinin aşırı davranmaları,Allah’ı ve ahiret gününü inkar eden felsefelerin doğmasına neden olmuştur.Sonunda komünizm dünyanın yarısına hükmetmeyi yahut kalan yarısını etkilemeyi başarmıştır.

  Şayet dindarlar,özellikle de Müslümanlar,dinleriyle ilişkilerini kursalardı ve güzel bir yaşam koysalardı,bu ilhad ortaya çıkmazdı.İman,cömertlik ve adaletin,şirk ise kendini beğenme ve zalimliğin kardeşidir.Allah’ın şu buyruğunu bir düşünün:

  Dini yalanlayan (adam)ı gördün mü? İşte o öksüzü iter kakar;yoksulu doyurmaya teşvik etmez(önayak olmaz ‘ (Maun’1-3)

  Maun Süresi,kısa olmasına rağmen göstermelik ibadeti reddeder,muhtaca yardım etmeyi,tıpkı namaz kılmak ve onu huşu ile yerine getirmek gibi imanın şartı görür ve muhtaçlara vermeyi engelleyeni veyl (acı) ile tehdit eder.  Kaynak = Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz:897

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.