Mastürbasyon İle İlgili İhtilaflı Sorular Ve Cevapları

Mastürbasyon Ve İhtilaflı KonularHanefi Mezhebine,Şafii Mezhebine ve Maliki Mezheblerine göre haramdır.Hanbeli Mezhebine göre ise zinaya düşme ve zina etme ihtimali ve korkusu varsa mubahtır. Aksine haramdır.Mezhepler arasındaki bu görüş farklılıkları yine aynı kapıya çıkmaktadır.Birisi sağdan birisi soldan gelmiş ama hepsi yine aynı yerde birleşmiştir.

Ancak bunun yapılması ve mubah olarak görülmesi de kişiyi bu işlemi yapmaya sevk etmemelidir. Çünkü yüce Allah insanı öyle bir donanımda ve özellikte öyle kusursuz bir şekilde yaratmıştır ki vücutta biriken fazla sıvının (meninin) dışarı atılması için ihtilam olmakla yani rüya görerek uyuma esnasında kendi iradesi ve isteği dışında dışarı atılmakta ve kişi için sıkıntı olan fazla birikinti olan meni,bu yolla dışarı atılarak kişinin rahatlamasını sağlayacak bir fıtratta ve donanımda yaratılmıştır.

Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v):Kıyamet gününde Allah yedi zümreye rahmet nazarıyla bakmaz buyurmuş ve bunlardan birisinin de istimna -mastürbasyon- yapıp eliyle kendi kendini tatmin eden kişi olduğunu bildirmiştir.

Mastürbasyon Caizmidir

“Birgavi vasiyetnsmesinde şöyle yazar:

(Eliyle oynayıp inzal etmek haramdır. Ancak üç şartla câizdir.

  1. Zevcesi (hanımı ve cariyesi) olmamak, (Yani bekar olması)

  2. Şehveti çok fazla olmak,

  3. Şehvetlenmeyi, şehveti yerine getirmeyi değil, şehveti teskin için olmak.

Bu üç şart kişide olduğu zaman, kişi mazur olur, istimna onun için caiz olur (a)”

Ancak Allah Resulü (s.a.v):Evlenmeye gücü yeten evlensin.Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruç tutsun.Çünkü orucun şehveti yok etmede,düşürmede etkisi vardır buyurarak bekar olanlarında bunu alışkanlık haline getirerek ve bunun arkasına gizlenerek bu fiili gerçekleştirmesinin doğru olmadığını belirtmiş ve bu yolu da kapatmıştır bir nevi.

Mastürbasyona İten Sebepler

1-) Bu arkadaşlarından ve arkadaş çevresinden duyduğu merak sonucu yapıp,öğrendiği bir çirkin davranış sebebidir.

2-) Görmüş oldukları çıplak kadın-erkek resimleri,pornogranif sesli,yazılı ve görsel medyanın geliştirdiği eğlence adı altındaki en zararsız görünen programlardan tutunda en tepedekine kadar olan yayınlar.

3-) Görmüş olduğu,dokunduğu,tuttuğu bir bayanın bir zaman sonra da şeytanın fısıldaması sonucu kafasında yer edip,bu kişiyi hayal ederek bu eylemi gerçekleştirmesi.İşte bu yüzden nikahınıza düşen ve yabancı kadınlara el vermeyin,dokunmayın buyrulmaktadır.

4-) Yine aynı şekilde arkadaşları arasında yapılan argo konuşmalar,kişiyi mastürbasyon yapmaya iten sebeplerdendir.

5-) Yukarıda da belirtildiği üzere;kişinin bekar olması ve cinsi münasebet eksikliği de kişiyi mastürbasyon yapmaya iten sebeplerdendir.

6-) Yine aynı şekilde yukarıda belirtildiği üzere;kişinin aşırı derecede şehvetine düşkün olması kişiyi mastürbasyon yapmaya iten sebeplerdendir.İşte bu yüzdendir ki Peygamberimiz (s.a.v):Evlenmeye gücü yeten evlensin.Çünkü bu gözü harama bakmaktan korur. Yani aşırı derecede şehvetine düşkün olan birisi el ile tatmin oluncaya kadar gider helali ile helal yoldan birleşir.

7-) Kişinin tenasul uzvuyla oynaması,oynaşması. Kaldı ki böyle bir durumda testesteron hormonu harekete geçeceği içindir ki;kişide cinsel birleşme arzusu doğacağından dolayıdır ki;bunu gerçekleştirebilecek bir eşi yoksa ve bekarsa bu fiili eli ile tatmin olarak gerekleştirecektir.Ve şunuda unutmayın ki Zat’ın birinin dediği gibi:

Erkeklik uzvu harekete geçince aklın üçte ikisi gider.

Mastürbasyon Günah mıdır 

1-) Şayet kişinin zinaya düşme tehlikesi varsa eğer sevap olmasa bile günahta değildir.Nitekim zina istimna’dan daha büyük bilinen ve aşikare bir günahtır ki Yüce Allah “Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle! (1)” ve başka bir ayet-i celile de ise “Ve zinaya yaklaşmayınız, şüphe yok ki, o pek çirkin bir şeydir ve ne kötü bir yoldur. şeklinde buyurmaktadır (2)” şeklinde buyurmaktadır.Ayet-i kerimede ki zinaya yaklaşmayınız ifadesi aslında biraz tefekkür edilmesi gereken bir husustur.

Çünkü zina yapmayın değil zinaya yaklaşmayın ve korunun diyor.Nitekim böyle bir işe yaklaşman ve böyle bir durumun içinde bulunman seni zina gibi çirkin bir fiilin içine sürükleyecektir.Durum ortada diyecek bir şey yok.

2-) Şayet kendisine hakim olamıyorsa ve başkasının namusuna,karısına,kızına vs vs bakıp da kendince bir şeyler düşünüyorsa bu hareketi de er yada geç fırsant eline geçtiği zaman kendisini zinaya sevk edecek ve sürükleyecektir ki böyle bir durumdan kurtulmak ve bir nevi rahatlamak için istimna (masturbasyon) yine günah değildir.

3-) Dereye sığmayıp da dereden taşan suyun çevredekilere zarar vermesi söz konusudur.Bu durumda şayet eğer kişi ben günah işlemek istemiyorum diyerekden içindekini dışarı çıkartma gibi bir durumla karşı karşıya iken ve bu durumda kendisini rahatsız ediyorsa eğer bu durumda da zevk için olmamak şartıyla istimna’nın bir günahı yoktur.Yukarıda açıklandı

4-) Hasan-ı Basri (r.a)İstimna yapmayı;ölmemek için domuz eti yemeye benzetmektedir.

5-) Ebu Talib El-Mekki’nin dediği üzere;akıllı iyiyi kötüden yada kötüyü iyiden ayıran değildir.

Asıl akıllı iki kötü seçenek ile karşı karşıya kaldığı zaman,en az zararla yada en az günahla hangisinden kurtulabileceğini kestiren insandır.

Bu durumda;

İstimnayı sırf zevk ve kendini tatmin için yapacak olursan bu durumda hem haramdır,hem de günahtır.Ancak kendini daha büyük bir vebalden,günahtan ve tehlikeden korumak maksadıyla böyle bir fiili gerçekleştirmen umulur ki günah olmayacaktır.Tabi ki en doğrusunu ancak Allah (c.c) bilir.(1-Nur Süresi’30);(2-İsra Süresi’32);(3-Nur Süresi’32);(4-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:4 / bkz:82);(5-Nahl Süresi’19);a-)Turan Yazılım / Mürşit 5 / Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.