Mastürbasyon Günah Mıdır?

1- Şayet kişinin zinaya düşme tehlikesi varsa eğer sevap olmasa bile günahta değildir. Nitekim zina istimna’dan daha büyük bilinen ve aşikare bir günahtır ki Yüce Allah “Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle! (1)” ve başka bir ayet-i celile de ise “Ve zinaya yaklaşmayınız, şüphe yok ki, o pek çirkin bir şeydir ve ne kötü bir yoldur (2)” şeklinde buyurmaktadır.

Ayet-i kerimede ki zinaya yaklaşmayınız ifadesi aslında biraz tefekkür edilmesi gereken bir husustur. Çünkü zina yapmayın değil zinaya yaklaşmayın ve korunun diyor.

Nitekim böyle bir işe yaklaşman ve böyle bir durumun içinde bulunman seni zina gibi çirkin bir fiilin içine sürükleyecektir. Durum ortada diyecek bir şey yok.

2-) Şayet kendisine hakim olamıyorsa ve başkasının namusuna, karısına, kızına vs vs bakıp da kendince bir şeyler düşünüyorsa bu hareketi de er yada geç fırsat eline geçtiği zaman kendisini zinaya sevk edecek ve sürükleyecektir ki böyle bir durumdan kurtulmak ve bir nevi rahatlamak için istimna (masturbasyon) yine günah değildir.

3-) Dereye sığmayıp da dereden taşan suyun çevredekilere zarar vermesi söz konusudur. Bu durumda şayet eğer kişi ben günah işlemek istemiyorum diyerekten içindekini dışarı çıkartma gibi bir durumla karşı karşıya iken ve bu durumda kendisini rahatsız ediyorsa eğer bu durumda da zevk için olmamak şartıyla istimna‘nın bir günahı yoktur. Yukarıda açıklandı

4-) Hasan-ı Basri (r.a) İstimna yapmayı; ölmemek için domuz eti yemeye benzetmektedir.

5-) Ebu Talib El-Mekki’nin dediği üzere; akıllı iyiyi kötüden yada kötüyü iyiden ayıran değildir.

Asıl akıllı iki kötü seçenek ile karşı karşıya kaldığı zaman, en az zararla yada en az günahla hangisinden kurtulabileceğini kestiren insandır.

Bu durumda;

İstimna’yı sırf zevk ve kendini tatmin için yapacak olursan bu durumda hem haramdır, hem de günahtır. Ancak kendini daha büyük bir vebalden ,günahtan ve tehlikeden korumak maksadıyla böyle bir fiili gerçekleştirmen umulur ki günah olmayacaktır. Tabi ki en doğrusunu ancak Allah (c.c) bilir.

(1-Nur Süresi’30);(2-İsra Süresi’32);(3-Nur Süresi’32);(4-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:4 / bkz:82);(5-Nahl Süresi’19);a-)Turan Yazılım / Mürşit 5 / Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri


Spread the love
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.