Madenlerin Zekatı

Madenlerin zekata tabi olabilmesi için belli bir nisaba ulaşması ve üzerlerinden bir sene geçmiş olması şart mıdır?  Hanefi mezhebine göre madenlerde nisab aranmaz.Bulunan veya işletilen maden az da olsa çok da olsa vergiye tabidir. Çünkü maden rikazdır.Rikazda da 1/5 nisbetinde alınması gerekli bir hak olduğu hadisle belirtilmiştir.Buna göre sahipli arazide eritilebilen ve dökümü yapılabilen altın,gümüş,demir,bakır gibi bir maden bulunursa,devlet 1/5 nisbetinde vergisini alır,kalanı yani 4/5’i o arazi sahibine verilir.

İmam Malik,İmam Şafii ve Ahmed b. Hanbel’e göre ise madenlerin zekata tabi olabilmeleri için nisab miktarına ulaşması gerekir.Bu da hadislerle gösterilen altın ve gümüş nisabıdır.

Madenler bu kıymetlere ulaşmadıkça zekata tabi olmazlar. Bütün fakihler madenlerin zekata tabi olabilmeleri için üzerinden bir sene geçmesinin şart olduğu görüşünde birleşmişlerdir.Maden,sahibi bilinmeyen arazide veya devlete ait topraklarda bulunursa,yine devlet 1/5 payını alır,kalan 4/5 bulana ait olur.

Hanefilere göre madenlerden alınan 1/8 nisbetindeki vergi fey hükmüne tabidir;dolayısıyla kamu yararına olmak üzere devlet giderleri içinde sarfedilebilir.Diğer mezhep imamlarna göre ise alınan vergi zekattır ve Tevbe süresinin 60.ayetinde gösterilen zekat sarf yerlerine harcanır.Kaynak=Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal /İman Ve İbadetler / C:1 / bkz:451-452

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.