Maden Ve Definelerin Zekatı

“Madenler üç kısma ayrılır

Ateşte eriyen madenler: Altın, gümüş, bakır ve demir gibi.

 Sıvı madenler: Petrol, zift, su gibi.

Ateşte erimiyen ve sıvı da olmayan madenler: Kireç, kömür, alçı, yâkut, elmas gibi.

Ateşte eriyen madenlerde zekât nisbeti 5’te birdir. 5’te dördü ise madeni bulup işletene aittir.Sıvı halde bulunan madenlerden zekât alınmaz. Ancak bunların kendilerine zekât lâzım gelmese de, ticarî gaye ile işletildiğinde kâr gelirlerine 40’ta bir üzerinden zekât lâzım gelir.Ateşte erimeiyen ve sıvı da olmayan madenlerden zekat hissesi alınmaz. Cıva bundan müstesnadır. Civadan 5’te bir oranında zekat alınır.

Ticaret için çıkarılan kömürün de zekatını 40’ta bir oranında vermek lazımdır.

Denizden çıkarılan inci, anber, mercan, balık gibi şeylere zekat düşmez. Ancak Ebû Yûsuf’a göre bunlardan da 5’te bir oranında zekât alınır.

İmam-ı Şafiî’ye göre altın ve gümüşten başka olan madenlerin hiçbirinden zekât alınmaz. Altın ve gümüşten de 40’ta bir nisbetinde zekât alınır.

Defineler Kaça Ayrılır

1 – Üzerinde İslami alamet bulunan defineler. Yani müslümanlar tarafından gömülmüş defineler. Bunları bulanlar fakir iseler, kendilerine; değil iseler devlete verirler veya fakir halka dağıtılır.

2 Kafirlere ait olduğu anlaşılan defineler. Bunların 5’te biri devlete verilir, geri kalanı arazi sâhibine, sâhibi yoksa bulana ait olur.

3 Kafirlere mi, Müslümanlara mı ait olduğu bilinmeyen defineler. Bunlar bir görüşe göre İslâmî defineler, diğer bir görüşe göre de kâfirlere ait defineler muamelesine tâbi tutulur (1)”

“Hanbeli fakihleri ise;altın ve gümüş ile diğer madenler arasında herhangi bir fark gözetmemişler ve Bakara Süresinin 267.ayetinin genel anlamından harekete derek,cinsi ne olursa olsun bütün madenelerin zekata tabi olduğu görüşünü savunmuşlardır.Hanbeli mezhebine göre,yerden çıkan bütün madenler zekata tabidir.Bu madenlerden ister altın,gümüş,demir,bakır gibi eritilip dökümü yapılabilir cinsten olsun,ister yakut,zümrüt,zürme gibi sert olup eritilmeyen madenler olsun,isterse zift,neft,petrol gibi sıvı halde bulunan madenlerden olsun bir ayırım gözetmeksizin hepsinden zekat alınır (2)”a-1)Turan Yazılım Mürşit 5 İlmihal M. Dikmen alıntı yapılmıştır

a-2) Tükiye Diyanet Vakfı İlmihal İman Ve İbadetler C:1 bkz:450

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.