Kuran Yurdu

Kutsal Değerlerimiz Hakkında Bir Uyarı

  Kutsal Değerlerimiz Hakkında Bir Hatırlatma Bir Uyarı Bir İkaz  Allame Kurtubî, El-Camiü Il-Ahkamü’l-Kur’an İsimli tefsirinin surelerin faziletleri İle ilgili kısmında bazı uyarılarda bulunmuştur. Bu uyanlardan bazı pasajları aynen aktarıyoruz:

  “Kur’an-ı Kerimin ve ibadetlerin fazilet­leri hakkında mevzu hadisler İle batıl haberler veren ve icat edenlerin sözlerine bakmayınız. Çünkü bunlar değişik amaçlarla yalan ve İftirada bulunmuşlardır”

  «Mesela zındıklar (ölümden sonra dirilmeye inanmayan, inkar eden­ler), müslümanların kalblerlne birtakım şüpheler düşürmek için; bir kısım insanlar da halkı ya kendi istikametlerine yöneltmek, ya da kendi görüş­lerini takviye etmek için hadis uydurmuşlardır. Hatta Harici alimlerden bi­risi, tevbe ettikten sonra, «Herhangi birşeyin yapılmasını arzu ettiğimiz za­man hemen o iş hakkında bir hadis uydururduk.» demiştir.

  «Başka bir grub insan da, kendi anlayışlarına göre, güya Allah (cc) rızası için hadis uydurarak, halkı faziletli amellere teşvik etmişlerdir. Kur’an-ı Kerimin sureleri hakkında ayrı ayrı hadisler uydurarak güya fa­ziletlerini bildiren Nuh Merzevi isimli bir alime «Niçin mevzu hadisler vazettiniz?» diye sorulduğunda,

  «Halkın Kur’an-ı Kerimi okumaya gereken önemi vermeyip sırt çevirdiğini, özellikle İmam-ı a’zam’ın fıkhı ve ibn ishak’ın tarihiyle meşgul olduklarını görünce Hak rızası İçin hadis uydur­dum.» demiştir.

  Zındıklarla din düşmanlarının bazı konularda uydurduk­ları hadislerden mutlaka sakınılmalıdır. İslama ve müslümanlara en büyük zararı, zahid geçinip, güya Allah rızası için. hadis uyduranlar vermişlerdir.

  Halk, mevzu hadis vazedenleri samimi zannederek onlara yönelmiş ve hadislerini kabul etmiştir. Bu kimseler davranışlarıyla hem kendilerini, hem de halkı saptırmışlardır.»  Kaynak = Ahkam Tefsiri

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.