Kur’an-ı Kerim İncelemeleri 23.Bölüm

Kur’an-ı Kerim İncelemeleriYüce Allah indirmiş olduğu kitabın içeriğine istinaden “Bu, kendisiyle insanları uyarman ve müminlere de bir öğüt ve irşad olması için sana indirilen bir kitaptır (1)”.O zaman “Ey insanlar! Siz, Rabbiniz tarafından size indirilen vahye tabi olun (2)” ve “Kur’an okunduğunda hemen ona kulak verin, susup dinleyin ki merhamete nail olasınız (3)”.

Çünkü o kitap yani Kur’an “müttakiler için bir hidayettir (4)”.Çünkü o Zat’ı itibariyle her şeyden münezzeh olan herşeyin sahibi ve yaratıcısı olan Allah tarafından indirilmiştir.Nitekim buna istinaden yine Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah “Bu kitabın indirilmesi o (üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibi) aziz ve hakim Allah tarafındandır (5)” buyurmaktadır.

Nasıl O’nun (Kitabın) O’nun katından geldiğine şüphe edebilirsiniz ki.Oysa tefekkür edebilseniz,idrak edip düşünebilseniz ve kalp gözünüzle biraz idrak etmek için gayret gösterebilseniz “…göklerde ve yerde müminler için Allah’ın kudret ve hikmetine dair çok deliller vardır (6)”

ve

“Siz insanların yaratılışınız da ve Allah’ın dünyanın her tarafında yaydığı canlılarda, kesin bilgiye ulaşıp gerçekleri tasdik edecek kimseler için deliller vardır (7)” ve yine aynı şekilde gözünüzle görüp idrak etmenize rağmen,delile ispata gerek kalmaksızın gördüğünüz üzere “Gece ve gündüzün peş peşe gelip müddetlerinin uzayıp kısalmasında, Allah’ın gökten bir rızık, yani yağmur indirip onunla ölümünden sonra yeryüzünü diriltmesinde, rüzgarları evirip çevirmesinde, akıllarını kullanıp düşünecek kimseler için Allah’ın kudretine ve hikmetine dair birçok delil vardır (8)”.

O zaman yol göstericiniz olarak “İşte bu Kur’an da, indirdiğimiz kutlu bir kitaptır. Artık ona tabi olun, inkar ve isyandan sakının ki rahmete nail olasınız! (9)”.Sonra Kitab’a uymayıp da ,bizim belirlediğimiz yolda değilde kendi çizdiğiniz yolda gittikten sonra ve huzurumuza geldiğiniz zaman cezaya muhatap kaldığınız zaman “Demeyesiniz ki, kitap ancak bizden evvel iki taifeye indirilmiştir ve biz onların okumasından şüphesiz ki, habersizdik, “Eğer bize de kitap indirilseydi, biz onlardan daha başarılı olurduk” dememeniz içindir. İşte size de Rabbinizden açık bir delil, hidayet ve rahmet geldi. Allah’ın ayetlerini yalan sayıp insanları ona yönelmekten alıkoyandan daha zalim kim olabilir? Ayetlerimizden yüz çevirerek engelleyenleri bu engellemeleri sebebiyle yaman bir azapla cezalandıracağız (10)”

O zaman sizler,ey beşeriyet vasfına sahip olup da Allah’a isyandan ve günah işlemekte ısrardan geri kalmayan Ademoğlu “Ve işte bu Kur’an bir mübarek zikirdir ki, onu biz indirdik.Hal böyle iken siz onu inkar mı edeceksiniz? (11)” ve nasıl onun dediklerine uymayıp da aksine hareket edersiniz? Oysa biz “hayatınız için gerekli notları içeren, size şan ve şeref sağlayan bir kitap indirdik. Neden düşünmüyorsunuz? (12)”,”Onu, göklerdeki ve yerdeki bütün sırları bilen Yüce Allah indirdi. O, gerçekten gafurdur, rahimdir” (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur) (13)”

Bu Kur’an geçmişte yaşanmış,yaşanan ve yaşanacak olaylar bütününü kapsamaktadır.Geçmiştekilerin nasıl bir gaflete ve dalalete düştüklerini haber verdiği gibi,yine aynı şekilde de ileride yaşanacak olayları ve bunların yani sıra görünmeyen ama varlığı kesin olan ahiret hayatında karşınıza çıkacak zorlukları da haber vererek,bu zorluklardan ve sıkıntılardan kurtulabilmeniz için size bir yol gösterici,yol haritası ve hayat kitabınız’dır ve buna uymanız gerekmektedir.İşte “Bu kitap, Allah’ın rahmeti ile müjdelemek, cezasını haber vererek uyarmak için gönderildi. Buna rağmen insanların çoğu ondan yüz çevirdiler. Onlar artık dinlemezler (14)”.

Allah’ın sözünü dinlemedikten sonra hangi sözü dinleyeceksin,Allah’ın dediklerini yapmadıktan sonra kimin dediklerini yapacaksın? Allah’ın emirlerine uyup,yasaklarından sakınmadıktan sonra ve ona tevazu ve alçakgönüllü bir şekilde boyun büküp dua edip istemedikten sonra kimden yada kimlerden isteyeceksin?

İşte o Kitap (Kur’an) her ne kadar okuması sevap olacak olsa da indirilmesindeki gaye aslında fiili olarak uygulamanız,yapmanız ve yapmamanız gereken davranışlar bütününü içermektedir.Artık sizler Allah’ın emanet ettiği ve kuluna yüklediği bu görevleri kim koruyacak olursa eğer kendisi için bir kazanç olur,kim aksine hareket edip de emanete ihanet edecek olursa bunun karşılığını yine kendisi görecek ve yine kendisi için zarar etmiş olacaktır.

Sizler eğer Allah’ın dediklerini yapar emanetine sahip çıkarsanız ne ala.aksine sizler ona uymayacak olsanız da içindekiler yine aynı kalacaktır ve yüce Allah’ın buyurduğu üzere”…onu koruyacak olan da Biz’iz (15)”

Dünya İle Meşgul Olup Hakkı Unutmak(1-A’raf’2);(2-A’raf’3);(3-A’raf’204);(4-Bakara’2);(5-Casiye’2);(6-Casiye’3);(7-Casiye’4);(8-Casiye’5);(9-En’am’155);(10-En’am’156-157);(11-Enbiya’50);(12-Enbiya’110);(13-Furkan’6);(14-Fussilet’4);(15-Hicr’9)

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.