Kuran Yurdu

Kul Hangi Vesveselerden Dolayı Cezalandırılır Ve Affedilir

  İnsanın aklından geçen günahlar affedilmiştir ve yapmaya niyetlendikleri de buna dahildir.Bir engelden dolayı işlemediği günahların yapmaya azmettikleri dışındakilerin affedilmesi umulur.Çünkü bir günahı yapmaya azmetmek günah sayılır.

  Hz Peygamber (s.a.v) bu hususta şöyle buyurmuştur:

  İki Müslüman kılıçlarıyla karşı karşıya gelip dövüşseler,öldüren de öldürülen de cehennemdedir.Sordular ki : Öldürülenin suçu ne peki?  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurdu: O da diğerini öldürmek istemişti.

  Ameller niyetlere göre değerlendirildiğine göre,bir günaha azmetmek nasıl cezayı hak etmesin? Kibir,riya ve kendini beğenmek birer batın ameli değil midir? Bir insan yatağında yabancı bir kadının yattığını görse ve onu karısı zannetse onunla ilişkiye girmesinden dolayı günahkar olmaz.

  Fakat eşini görüp de onu yabancı bir kadın zannetse bunu yapmakla günahkar olur.Bütün bunlar kalbin kastına bağlıdır

  Vesveseyi tamamen kalpten söküp atmak tasavvur edilebilir mi diye sorulursa cevaben şöyle deriz

  Bazı kişilerde vesvese bazı vakitlerde veya hallerde kesilip sonra tekrar gelebilir.Fakat devamlı olarak ve bütün hallerde kesilmesi asla düşünülemez.Çünkü Hz Peygamber (s.a.v) bir keresinde üzeri nakışlı bir elbise giyince şöyle buyurmuştu: Bunun üzerindeki nakışlar aklımı mmeşgul etti.Bir keresinde de yüzük takmış,sonra onu atmış ve şöyle buyurmuştu:Bir size,bir ona bakıyordum

  Vesvese sadece onu doğuran sebepler olduğunda artar.

  Tırnaklarını dünyaya geçirip sonra da şeytandan kurtulmak isteyen adam,bala bulanıp sonra da üzerine sinek konmayacağını zanneden kişiye benzer.  Kaynak : İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: I / bkz : 588

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.