Kuran Yurdu

Küfür Ehline Benzemek Ne Demektir?

  Soru : Küfür ehline benzemenin mümine zarar verecek ölçü ve sınırı nedir? Zamanın değişmesi ile benzemenin niteliğinde bir değişiklik olur ?

  Cevap : İslam’da bir mü’min küfür ehline veya fasığa hayranlık duyarak kılık-kıyafette ona benzemeye çalışması yasaklanmıştır.Hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur :

  Kim bir topluluğa benzmeye çalışırsa,o da onlardan olur.

  Bu yüzden özellikle küfür belirtisi sayılan bir giysiyi veya karşı cinse ait bir elbiseyi giymek yasaklanmıştır.

  Burada her toplumun kendi kültür ve anane değerlerini koruması gerektiğine de bir işaret vardır.Nitekim Allah’ın elçisi kadınlara benzemeye çalışan erkeklere veya erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet ettiği gibi,karşı cinsin giysisini giyen kimseye de lanet etmiştir.

  İslam’i adaba aykırı olmadığı süreseGiyside önemli olan niyettir.Mesela ;

  Şapka belli bir dönemde küfür ehlinin giydiği bir sembol sayılırken,şartların değişmesi ile şapkayı giyenler gayri müslimlere benzemeyi kasdetmez olmuşlarsa,şapka sembol olmaktan çıkar.Burada mü’minler,kendi kimliklerini korumaları için gayri müslimlerin  kültür ve medeniyet değerlerine hemen teslim olmamalarına,belki onlardan daha üstün bir medeniyeti sürekli olarak canlı tutmaya teşvik edildikleri söylenebilir.  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali  / bkz:563-564

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.