Kuran Yurdu

Kötülüklerden Sonra İyilik Yap Ki O Kötülük Yok Olsun

  Nerede Ve Ne Zaman Olursa Olsun İşlediğin Her Günahın Arkasından Tövbe Et Ve Bir İyilik Yap ki O İşlediğin Günahı Yok Etsin  İnsan hayatında bazen cezalar erken gelirken nimetler de geç gelebiliyor.Akıllı kişi bir hata işlediğinde hemen tövbe eder.Nice günahkar kişiler tövbeyi  ertelemişler ; ancak bu tutumlardan dolayı onlara mühlet verilmemiştir.

  Günahkarlara verilen en hızlı ceza yasak olduğunu unuttuğu lezzetlerdir.Böyle bir hata kişiyi inatçı yapar ve onu meydan okuyan bir kişiye dönüştürür.Eğer insan Yaratanına karşı itiraz yoluna giderse ya da O’nun azameti konusunda mücadeleye kalkışırsa böyle bir durumun artık telafisi olmaz.Özellikle de Allah’ı bilen kişi bu hataya düşerse o kişiye mühlet verildiği pek görülmemiştir.

  Abdülmecid b. Abdülaziz şöyle der ;

  Horasan’da bizimle beraber bir adam vardı ki Kur’an’ı üç günde yazıp bitirirdi.Bir gün bir kişi bu kişiye Sen kaç günde Kur’an yazıyorsun diye sordu.O da üç parmağını gösterdi.O adam Yani üç günde mi dedi? Bu kişi Üç günde yazıyorum,bu durum bizi yormadı dedi.Bunun üzerine o kişinin elleri kurudu ve bir daha o ellerinden faydalanamadı.

  Fesahat sahibi kişilerden biri Kur’an benzerini yazabildiğini iddia ederek insanlara ‘Bana üç gün süre verin yazayım’ demiş ve odaya çekilerek üç gün uğramıştı.Üç gün sonra bu kişinin yanına gidildiğinde kalemin o kişinin eline yapıştığı ve o şekilde öldüğü görülmüştü.

  Bazı kişiler kendilerinde olmayan kusurları başkalarında gördüklerinde onları kınamışlar ve bundan ötürü de onların başına da kınadıkları şeyler gelmiştir.Örneğin ; Ey kör kişi,ey çirkin yaratık!’ şeklindeki ifadeleri sonucunda aynı duruma kendileri düşmüştür.

  İbn Sirin der ki : Bir gün ben bir adamı fakirliğinden dolayı ayıpladım ve daha sonra borç yükü altına girdim.

  Bazı günahlar ise ömrün son dönemine kadar tehir edilebilir.Yani gençliğinde işlediği günahlar yaşlılık zamanında onun cezasını çekebilir.

  Hatalarından dolayı başa gelecek azaplara karşı dikkatli olmak ve tövbe  ederek o günahı yok etmek gerekir.  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 166-167

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.