Kuran Yurdu

Kayın Birader,Baldız veya Yenge İle Yalnız Kalmak Caiz Midir?

  Kayın Birader,Baldız veya Yenge İle Yalnız Kalmanın Tehlikeleri  Soru : Bir kadın kocasının erkek kardeşi ile yalnız kalabilir mi? Kimi zaman lise ve fakülte öğrenimi için kayın biraderin,ağabeyinin evinde kalması gerekiyor.Bu durumda nasıl davranmalıdır?

  Cevap : Erkeğin veya kadının evde evlenmesi caiz olan bir yakını ile yalnız olarak başbaşa kalması caiz değildir.Kayın birader,baldız ve genç yengeler de bu kapsamdadır.

  Bir erkekle mahremi olmayan bir kadın yalnız kalınca üçüncülerinin şeytan olduğu bir hadis-i şerifte şöyle belirtilmiştir : Bir kadınla bir erkek yalnız kalmasın.Aksi durumda üçüncüleri şeytan olur ve yine bir başka hadis-i şerifte şöyle bir konuşma geçmektedir : Ensardan birisi ey Allah’ın elçisi : Kocanın erkek kareşi konusunda ne buyurur sunuz? diye sorunca : Kayın birader (hamv) ölümdür (yani onunla bir arada bulunmak daha tehlikelidir) cevabını vermiştir.

  Sonuç olarak bir evin içinde çeşitli sebeplerle kayın birader,yenge ve baldız gibi hısımlar birlikte oturmak durumunda kalırlarsa,yanlarında başka bir hısmın veya üçüncü bir şahsın,mesela yetişkin çocuklarının da bulunması halinde,hanımlar örtünmeye de dikkat edince bir sakınca doğmaz.Ancak aile,eşler ve kayınbirader yahut baldızdan yani üç kişiden ibaret olursa,kayın birader evde ancak erkek kardeşinin bulunduğu sırada bulunabilir.

  Buna göre bir düzen kurulmalıdır.Aksi durumda sünnete uyulmamış ve şeytana açık kapı bırakılmış olur.Yolculuk için de sakıncalar söz konusudur.İslam bir fıtrat dini olduğu için temele inen çözümler getirmiş ve sosyal problemleri rastlantıya bırakmamıştır.  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:569-570

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.