Karşı Cinslerin Birbirine Bakabileceği Sınırlar Nelerdir?

Soru : Bir kadının mahrem kısımları veya yabancı erkek yanında örtünme sınırı nedir? Erkek için kendi cinsleri veya yabancı kadınlar yanında hangi ölçüde örtünmesi gerekir?

Cevap : Kadın ve erkeğin örtmesi gereken ve başkasının bakması caiz olmayan yerlerine avret yeri denir.

Erkek veya kadının örtmesi gereken yerler yanında bulunacağı kişinin cinsine ve hısımlık durumuna göre dört kısıma ayrılır:

a- Erkeklerin kendi arasında örtünme sınırı

b- Kadınların kendi arasında örtünme sınırı

c- Kadının erkeklerin yanında örtünme sınırı

d- Erkeğin kadınların yanında örtünme sınırı

Erkeğin örtünmesi gereken avret yeri ; göbeği ile diz kapakları arasıdır.Hadiste : Erkeğin avret yeri,göbeği ile diz kapakları arasıdır buyurulur.

Kadınların birbirine göre avret yeri ; Dizle göbek aarasıdır.Bu yüzden evde,dışta veya banyo,deniz ve kaplıca gibi umuma açık yerlerde,bir kadının diğerinin dizle göbek arasına bakması caiz değildir.

Kadınların erkeklerin yanında örtünme sınırı ; Erkeğin mahrem hısım olup olmamasına göre değişir.Bir kadının baba,oğul ve torun gibi mahrem hısımlarının yanında göbekle diz kapağı arası avret yeri sayılır.Sırt ve karın kısmı ise ictihatla avret kapsamına alınmıştır.Yabancı erkeklerin yanında ise,el,yüz dışındaki büyün beden avrettir.Şafii ve Hanbeliler buna yüzle elleri de eklerler.

Bir erkeğin kadınların yanında örtmek zorunda olduğu avret yeri ise ; Göbekle diz kapakları arasıdır.Bir kısım fakihlere göre,kadın şehvetsiz olmak şartıyla erkeğin avret dışı sayılan diğer yerlerine bakabilir.Çünkü Hz Aişe’nin Allah’ın elçisi ile birlikte Habeş’li oyuncu erkekleri seyrettiği nakledilmiştir.

Avret sayılan yerlere bakmak caiz olmadığı gibi,dokunmak da caiz olmaz.Ancak doğum ve tedavi gibi bir zaruret varsa,ihtiyaç kadar bakmak ve dokunmak caiz olur.Çünkü zaruretler sakıncalı olan şeyleri mubah kılar.

Sonuç olarak şunuda belirtelim ki:

Yukarıda belirttiğimiz örtünme sınırları farz olan sınırlar olup bir bölümü umuma açık hamam,kaplıca ve denize girme gibi durumlarda açık kalabilecek uzuvları ifade eder.Buna yüzme ve güreş gibi sporlar da ekleyebiliriz.Bu gibi özel durumlar dışında,mü’minin kendi beldesinde ve sosyal çevresinde,iklim şartlarını da dikkate alarak oluşan giyim şekillerine uyması (dini sınırlar çiğnenmediği sürece) ma’ruf olana uyma anlamına gelir.Kaynak : Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:564-565

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.