Kuran Yurdu

Kanaatkar Olmak

  Kanaatkar Olmak



  SANA YETECEK KADARIYLA DÜNYALIK ALIP KANAATKAR OLMAN GEREKİR.İHTİYACINDAN FAZLA OLAN SERVETİN SONUÇLARI

  İyilik yapabilmek için mal toplamaya kalkmak,şeytanın aldatmasından başka bir şey değildir.Şeytan seni böyle şeylerle kandırıp şüpheli ortamda haram ile karışık şeylere sokmak ister.

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Şüpheli şeyleri yapma cesaretini kendinde bulan kimsenin,harama düşmesinden korkulur.

  Ey aldanan gafil insan!

  Şüpheli şeylerden çekinip,onlara bulaşmamak,şüpheli şeyleri kazanıp Allah yolunda harcamaktan senin için daha iyi olduğunu bilmiyor musun?

  İslam büyüklerinden biri diyor ki;

  Helal olmaz korkusuyla bir dirhemi almamak,şüpheli olan bin dirhemi Allah yolunda sadaka olarak harcamaktan daha hayırlıdır.

  Sen eğer kendini şüphelilerden uzak görüyor,onlara bulaşmadığını zannediyor ve bu niyetle mal topluyor,Allah yolunda harcayacağını aklından geçiriyorsan,sana yazıklar olsun.Sen gerçekten böyle bir insan isen,yarın Allah katında hesaba çekilmekten korkmuyor musun?

  Ashab-ı Kiram’dan biri dedi ki;

  Cemaatle namaz kılmama engel olmamak şartıyla bile olsa,her gün bir altın kazanıp Allah yolunda harcamak yine de beni sevindirmez. Kendisine neden sevindirmez diye sorduklarında ise:Şu anda verielcek bir hesabım olmadığı için kalben huzur içindeyim.Fakat servetim olsa Allah huzurunda onun nerden alınıp nereye sarfedildiğinin hesabını vermek zorunda kalırım.Bu sebepten kazanıp karcamak beni memnun etmez şeklinde cevap verdi.

  Onların yaşayışı böyle idi.Onların yaşadığı zamanda kazanmak gayet kolay olduğu halde hesabından çekindikleri için ona yanaşmadılar. Sen onlara karşı,kendini bir hayli emniyette görüyorsun.Halbu ki bu zamanda kazanacak helal kazanç kalmamıştır yada çok azdır.Şüpheli şeyleri gördüğün zaman,köpeğin leşe saldırdığı gibi saldırır,sonrada kalkar şüpheli şeylerden kaçındığını, helal kazandığını söylersin. Helal nerde? Önce onu gösterde sonra mal topla?

  Kazancının helal olduğunu farzedelim.

  Zenginleşince,kalbinin bozulup hak yoldan sapmayacağına dair kendinden nasıl emin olabilirsin? Sahabeden bir kısmı;kalblerini bozar ümidiyle mirasçı oldukları malları bile almazlardı.Sen kalbinin sahabelerin kalblerinden daha kuvvetli ve daha emin olduğunu mu zannediyorsun? Eğer sende böyle bir zan var ise,nefsine hüsn-i zannı yakıştırıyorsun ki,o da doğru değildir.

  Sana yazıklar olsun! Sana yetecek miktarda dünyalık alıp,kanaatkar olmanı,iyi niyetle bile olsa servet biriktirerek başını belaya sokmamanı öğütlüyorum.Helal kazanıp helal yolda harcadığına ve hayırlar işlediğine,kalbinin servet sebebiyle bozulmadığına ve Allah’ın gazabını üzerine çekmediğine inanıyorsun.

  Diyelim ki öylesin.

  Ama yine de sana yazıklar olsun!

  Çünkü sen hiç bir zaman öyle olmadın. Sen ilk topluluk ile hesab yerinden kolay geçmeye bak.Bunun için sana yetecek kadarıyla yetin.sorgu ve hesab için geriye kalmamaya çalış;çünkü hesabı versen de sonunda selamete çıksan bile,o zamana kadar sıkıntılara katlanacak ve Rabbinin gazabına uğrayacaksın

  Kanaatkar Olmanın Çareleri



  Kaynak= İmam gazali / el-İhya / C:3 / bkz:756…758

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.