Kuran Yurdu

Kamil Manada Geçek Tesettürün Özellikleri Nelerdir?

  Soru : Kadının giyeceği elbise ile İslami tesettürün kamil bir manada yerine gelmesi için,elbisede aranacak vasıflar nelerdir?

  Cevap : Elbisenin kumaşı,altını gösterecek kadar ince olmamalı ; kalın kumaştan yapılsa bile vücuda tıpatıp uyacak kadar dar olmamalı ve erkeğe mahsus bir giysi olmamalıdır.Bu hususa açıklık getirmek için,saadet asrından ve Peygamber Efendimiz’in hanesinden örnekler sunmak istiyorum.Hz Aişe validemizin kız kareş Esma (r.a) bir gün Hz Aişe (r.a)’nın evine gelmişti.Üzerinde ince bir elbise vardı.Peygamber (s.a.v) onu bu halde görünce hemen başını aksi istikamete çevirdi ve Ya Esma,bir kadın hayız (görecek yaş)a ulaştığı zaman,şunlardan başka bir yerinin görülmesi iyi olmaz buyurarak yüz ve ellerini işaret etti.

  Hz Ebu Bekir’in oğlu Abdurrahman’ın kızı Hafsa,halası Hz Aişe’nin yanına gelmişti.Başındaki örtü ince olduğu için altını göstermekte idi.Hz Aişe,dini bir hiddet ile kalktı ve yeğeninin başındaki örtüyü alıp yırttı ve onun yerine altını göstermeyen bir örtü verdi.

  Akılların muallimi,vicdanların mürebbisi ve iki cihan serveri bulunan Peygamber Efendimiz,ince elbise giyen kadınları ‘Giyinmiş çıplaklar‘ diye vasıflamış olup,onların akıbetlerini bildiren hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

  Ateş ehlinden iki sınıf vardır.Onları dünyada göremiyorum

  Biri : Yanlarında sığır kuyrukları gibi kamçılar bulunan bir kavimdir.Onlarla halkı döverler.

  İkincisi : Giyinmiş çıplaklardır.Başkalarını eğri yola sokan,kendileri de (haktan) meyletmiş bulunan,başları deve hörgöcü gibi birtakım kadınlardır.Bunlar cennete giremezler ve oranın kokusunu alamazlar.Hakikat cennetin kokusu şu kadar (uzak) yoldan hissedilir.  Kaynak : Mehmet Emre / Fetvalar / C:2 / bkz:56-57

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.