Kuran Yurdu

Kalü Bela Ne Demektir?

  Allah dünyayı ve içindeki varlıkları yaratmadan evvel, öncelikle gelmiş ve gelecek bütün insanların ruhlarını yaratmıştır. Bunları ruhlar alemi denilen bir alemde bir araya getirmiştir. Daha sonra hepsini birden huzurunda toplayarak kendilerine hitaben:

  (اَﻟَﺴْﺖُ ﺑِﺮَﺑِّﻜُﻢْ) (Ben sizin Rabbiniz değil miyim? diye sormuştur.

  Ruhlar da:

  ﻗَﺎﻟُﻮا ﺑَﻠٰﻰ Evet, sen bizim Rabbimizsin, diye cevap vermişlerdir. “Ancak sana ibadet eder, senden yardım dileriz” demişlerdir.

  İşte bu konuşmanın vuku bulduğu zamana, Kalu Bela denir.

  Allah daha sonra insan ruhunun bu sözünde ne derece samimi ve doğru olduğunu ortaya çıkarmak için, şu dünyayı bir imtihan yeri olarak yaratmıştır. Ve her bir ruhu ayrı bir bedene yerleştirerek, onları belli zaman aralıklarıyla şu imtihan meydanına göndermiştir. Böylece insanın önüne iki yol açılmıştır:

  Ya akıl ve iradesini iyiye kullanarak Kalû Bela’daki gibi Allah’ı Rab tanımakta devam edecektir. Yahut da iradesini ve aklını kötüye kullanarak Rabbini ve Allah’ını inkar edecek, O’na kulluktan kaçacak, şeytan’ın yoluna sapacaktır.

  Allah’a sonsuz şükürler olsun ki, biz Müslümanlar, Kalû Bela zamanında Rabbimize verdiğimiz sözde duran kimseleriz. İnşallah son nefesimize kadar da bu sözümüzde durmaya devam edeceğiz  Kaynak : Turan Yazılım / Mürşit 5

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.