Kalbin Zahiri Görünen Askerleri

Hz Allah’ın;insanların kalblerinde,ruhlarında ve başka dünyalarda çok sayıda askerleri vardır.Kalbin iki askeri vardır. Bunlardan birincisi gözle görülür,ikincisi görünmez.Kalb bir hükümdara benzer,askerleri ise onun yardımcısı ve hizmetçisi gibidirler.Onlara asker deyişimizin sebebi budur.

Kalbin göz ile görülen askerleri;el,ayak,göz,kulak,dil ve vucudün başka azalarıdır.İnsan vucudundaki bu azaların hepsi kalbin emri altında çalışır ve ona hizmet ederler.Kalb bu azaları istediği gibi kullanır ve onları dilediği tarafa çevirir. El, ayak,göz,kulak,dil ve diğer azalar yaratılışları itibariyle kalbin emirlerine uymaya mecburdurlar.Onun emirlerine karşı gelmeye,ona isyan etmeye kendilerinde güç bulamazlar.Mesela; Kalb,göze açılmakla emrettiği zaman göz hemen açılır,dile konuşmakla emrettiği zaman da dil hemen konuşur vs.

İnsan vucudundaki azaların ve duyguların kalbe bağlı olmaları,meleklerin Hz Allah’a bağlı olmaları gibidir.Nasıl ki melekler Hz Allah’ın emirlerini derhal yerine getirirler ve ona karşı asla bir isyanda bulunmazlar,insan vucudundaki azaların ve duyguların kalbe bağlı olmaları,meleklerin Hz Allah’a bağlı olmaları gibidir.

Nasıl ki melekler Yüce Allah’ın emirlerini yerine getirerek,ona ibadet etmekle mükellef olup,O’na karşı gelmez ve isyan edemezlerse,aynen bunun gibi azalar da kalbin emirlerine karşı gelemez ve ona isyan edemezler.Yukarıda misal verildiği üzere;gözün görmesi,kulağın işitmesi,dilin konuşması, ayağın yürümesi,göz kapaklarının açılıp kapanması vs.

Ancak meleklerin Cenab-ı Hakka bağlılık ve ibadetleri şuurlu ve bilerek yapılmakta,azaların kalbe bağlılıkları ise şuursuz ve bilmeyerek olmaktadır.Bu ikisi arasında böyle bir fark vardır.Kalb Allah’a giden bir yolcu gibidir.Bu askerlere muhtaç olmasının sebebi,Yüce Allah’a yönelen bu yolculukta bir vasıta ve azık olmaları yönündendir.

Yüce Allah buyuruyor ki;

  • (Ben cinleri ve insanları,ancak bana kulluk yapmaları için yaratmışımdır Zariyat Süresi’56)“.

Bu yolculukta kalbin taşıyıcısı beden,azığı da ilimdir.Yol boyunca,kalbin azıktan faydalanmasını sağlayacak sebepler de kulun ibadetleridir.İnsan,bedenin isteklerine takılıp,dünyaya ait bağlardan kurtulmadıkça Hz Allah’a kavuşamaz.  • Kaynak= İmam-ı Gazali / el-İhya / C:3
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.