Kuran Yurdu

Kafirun Süresi Gazali Tefsiri

  Kafirun Süresi Muhammed Gazali Meali Ve Tefsiri  De ki Ey Kafirler! Tapmam ben sizin taptıklarınıza.Sizler de tapıcılar değilsiniz benim taptığıma (Kafirun Süresi’1-3)”

  Burada vurgulanan bu anlam,bir başka sürede vurgulanana benzemektedir.’Sen kitap verilenlere her türlü ayeti (mucizeyi,delili) getirsen yine onlar senin kıblene uymazlar,sen de onların kıblesine uyacak değilsin.Onlar birbirlerinin kıblesine de uymazlar (Bakara’145)’

  İnanç ve ekollerin birliği imkansızdır.Eğilim ve ekollerin farklılığını kabul etmekte,hikmet ve anlayışla buna yönelmekte yarar vardır.

  Kur’an-ı Kerim.beşer tarihinin özünü,müminlerle kafirler arasındaki çağlar boyu süren şiddetli kavgayı Hud Süresi’nde anlatmıştır.

  Ardından Yüce Peygamber’e şöyle demiştir:’Rabbin dileseydi,insanları bir tek ümmet yapardı.Ama ihtilaf edip durmaktadırlar (Hud’118)’

  Yalnız Rabbinin acıdıkları başka (bu ihtilafın dışında)dır.Zaten (Allah) onları bunun için yaratmıştır (Hud’119)’

  Şüphesiz biz Müslümanlar,farklı dinleri ortadan kaldırmaya gücümüz yetmez. Araştırmacıların üzerinde birleştiği görüşe göre İslam,ancak fitneyi ortadan kaldırmak ve düşmanlığı reddetmek için savaşmıştır.Her savaş,herhangi bir inanca zorlamadır.

  Bu ise şeytanların çıkması ve hükümdarların zorbalığıdır.Bunun kinleri artırma dışında herhangi bir neticesi yoktur.Bu yüzden bu durum,bundan sonra bu sürede de tekrar edilmiştir.

  Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim.Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.Sizin dininiz size,beni,m dinim banadır (Kafirun’4-6)’

  Bu süre,uluslararası ilişkileri kuracak hükümlerdendir.Bunun için dinlerin farklılıklarını kabul etmeliyiz ve karşılıklı oturumlar gerçekleştirerek sakin diyalog ve güzel tartışma yapmalıyız.

  Ancak ben burada İslam’ı bırakmasından ve ona yaşam hakkı tanımamasından ötürü,bazı uluslararası hükümdarlarda olanı kabul etmek zorunda değilim.

  Kuşkusuz bu zararlı arzu ortadan kalkıncaya ve İslam kendini ispat ederek,şeriatını koruyarak ve onu yandaşlarına uygulama garantisi vererek gücünü ortaya koyuncaya dek,kanın kurumayacağı açıktır.

  Buna emperyalistlerin aklı keser mi?.  Kaynak= Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz:901-902

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.