Kuran Yurdu

Kaf Süresi İbn Kesir Meali Ve Tefsiri

  1- Kaaf,.çok şerefli Kur’an’a yemin ederim ki 2- Hayır,onlar içlerinden bir uyarıp,korkutan geldi diye hayret ettiler de kafir oldular.Bu şaşılacak bir şeydir dediler 3- Biz öldükten ve toprak olduktan sonra mı? Bu uzak bir dönüştür 4- Biz yerin onlardan neyin eksilteceğini muhakkak bilmişizdir.Yanımızda çok iyi tespit eden bir kitap da vardır 5- Hayır,hak kendilerine geldiğinde onu yalanladılar.O sebepten onlar pek karışık bir iş içindedirler.

  6- Peki onlar üstlerindeki göğe,onu nasıl bina edip süslediğimize bakmazlar mı ki? Hem onun hiçbir yarığı da yok 7- Yeri de yayıp döşedik,ona sabit dağlar bıraktık ve orada göze hoş gelen her çiftten bitkiler bitirdik 8- Dönen her kul için basiretini açması,ibadetle tefekkür etmesi için 9- Ve Biz gökten bereketli su indirdik.Onunla bahçeler ve biçilen taneler bitirdik 10- Ve tomurcukları üst üste binmiş,büyük ve yüksek hurma ağaçları da 11- Kullarına rızık olmak üzere ve biz onunla ölmüş bir ülkeyi dirilttik.İşte çıkış da böyledir.

  12- Onlardan önce Nuh kavmi,Ress ashabı ve Semud kavmi de yalanlamışlardır 13- Ad,Firavun ve Lut’un kardeşleri de 14- Eyle ashabı ve Tubba kavmi de.Bunların hepsi rasulleri yalanladı da benim azabım hak oldu 15- İlk yaratmakta acizlik mi gösterdik? Fakat onlar yeni yaratıştan şüphe ve tereddüt içindedirler.

  16-Andolsun ki insanı Biz yarattık.Nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu da biliriz.Zaten Biz ona şah damarından daha yakınız

  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Şüphesiz adam -nereye ulaşacağını hiç düşünmediği- yüce Allah’ın razı olacağı bir söz söyler.Yüce Allah’da o sözüne karşılık ona huzuruna çıkacağı güne kadar rızasını (hoşnutluğunu) yazar.Yine adam -nereye ulaşacağını hiç düşünmeden- yüce Allah’ı gazaplandıran bir söz söyler.Yüce Allah’da o sözüne karşılık olarak onun üzerine huzuruna çıkacağı güne kadar gazabını yazar

  17- Unutma ki,sağında ve solunda oturan,yaptıklarını tespit eden iki melek vardır 18- O,bir söz söylemeyiversin mutlaka onun yanında görüp gözetlemeye hazır biri vardır 19- Derken ölüm baygınlığı hak olarak gelmiş olacaktır.Kendisinden nefret edip,kaçtığın şey işte budur 20- Sur’a da üfürülmüş olacak.İşte bu korkutulan gündür 21- Herkes beraberinde bir sürücü ve bir şahit bulunduğu halde gelecektir 22- Andolsun sen bundan gaflet içinde idin.Şimdi senden perdeni kaldırdık.Bugün gözün pek keskindir.

  Hasan-ı Basri şöyle demektedir: Sağında ve solunda oturan ayetini okuyup dedi ki: Ey Ademoğlu,senin önünde bir sahife açılmış,senin üzerine şerefli iki melek görevlendirilmiş bulunuyor.Bunların biri senin sağında,diğeri solundadır.Sağında bulunan melek hasenatını tespit eder,solunda bulunan da seyyiatını (günahlarını) yazar.Artık istediğini yap,az ya da çok amel et.Nihayet ölecek olursan sahifen katlanır,boynuna dolanarak seninle birlikte kabrine konur.Kıyamet günü kabrinden çıkacağın zamana kadar orda kalır.İşte yüce Allah bunun için “Her insanın amelini kendi boynuna ayrılmayacak şekilde doladık.Kıyamet günü de ona yayılmış bir halde karşısında bulacağı bir kitap açarız.Oku kitabını! Bugün kendine karşı iyi hesaplayıcı olarak kendin yetersin (deriz) (1)”

  23- Beaberinde olan der ki: Benim yanımdaki işte hazırdır 24- Atın cehenneme oldukça inatçı her kafiri 25- O hayrı alabildiğine engelleyen zalim ve şüpheci olanı 26- O kimse ki Allah ile birlikte başka bir ilah edinendir.Şimdi ikiniz onu şiddetli azaba atın 27- Arkadaşı diyecek ki: Rabbimiz,onu ben azdırmadım,fakat o derin bir sapıklık içinde idi 28- Buyuracak ki: Benim huzurumda çekişmeyin,çünkü ben size önceden tehdidimi muhakkak göndermiş idim 29- Benim yanımda söz değiştirilmez ve ben kullara asla zulmedici değilim

  30– O günde biz cehenneme Doldun mu diye soracağız.O da: Daha var mı diyecek 31- Cennet ise takva sahiplerine uzak olmayıp,yakınlaştırılmış olacaktır. 32- İşte bu dönen ve koruyan herkes için vaat oluna geldiğinizdir 33- Rahman’dan tenhada iken korkup,dönen bir kalbe sahip olan herkes için 34- Oraya selametle girin,işte bu ebedilik yurdudur 35- Orada onlara diledikleri her şey var.Yanımızda fazlası da var.

  36- Biz bunlardan önce kendilerinden daha çetin güce sahip nice nesiller helak ettik.Yeri delik deşik etmişlerdi,kaçıp sığınacak yer buldular mı? 37- Muhakkak ki bunda kalbi olan yahut kendisi şahit olarak dikkatle kulak veren kimse için elbette öğüt vardır 38- Andolsun göklerle yeri ve aralarında olanları Biz altı günde yarattık.Bize bir yorgunluk da dokunmadı 39- Söylediklerine sabret! Güneşin doğmasından önce de,batışından önce de Rabbini hamd ile tesbih et. 40- Gecenin bazısında ve secdelerin ardlarında da onu tesbih et.

  41- Nida edenin yakın bir yerden sesleneceği güne kulak ver 42- hak olan çığlığı işitecekleri gün,işte o çıkış günüdür 43- Muhakkak ki diriltenler de Biziz,öldürenler de Biziz.Dönüş de yalnız bizedir 44- O günde yer üzerlerinden yarılır,hızlıca çıkarlar.Bu bizim için kolay olan bir toplamadır 45- Neler söylemekte olduklarını Biz en iyi bileniz.Sen üzerlerinde bir zorlayıcı değilsin.Şimdi sen benim tehdidimden korkanlara Kur’an ile öğüt ver.  Kaynak : İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:10 / bkz: 307-337

  (1- İsra 13-14)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.