Kadınlara Verilen Eğitim Hakkı

Kadınların Eğitim HakkıDaha önce İslâmın erkeğe ilim öğrenmeyi farz kıldığı gibi kadına da farz kıldığını söylemiştik. Bu yüzden kadın eğer eğitim ve öğretimden mahrum kalmışsa, bu hakkını kocasından isteyebilir. Eğer koca tahsilli ise, bu eğitimi karışma kendi vermelidir. Tahsilli değilse, o zaman kadın kocası izin vermese dahi ilim öğrenmek için toplantılara katılabilir veya herhangi bir eğitim müessesini ziyaret edebilir. Çünkü kadın, problemini çözme hususunda kocasının haklarının önüne geçer.

Görüldüğü gibi İslâm, kadınların bilgi kazanmaları için bütün kolaylıkları sağlamaktadır. Bu kolaylıklar, kadını cehaletten kurtarmış ve onun durumunu yükseltip şerefli kılmıştır.

Eğitim, ve öğretim görmüş olan kadınlar, sosyal faaliyetlerde bulunarak halkı eğitici ve öğretici hususunda büyük yardım yapmışlardır. Nitekim Devri Saâdet zamanında Hz. Ayşe hukuk, şiir ve edebiyat Arap tarihi ve onun hiyerarşisi konularında üstün bir bilgiye sahipli.

Çeşitli hastalıkların ilaçlarını ve tedavilerini bilecek kadar tıp ilmine de vakıf olan bu yüksek şahsiyetli kadın, hesap konusunda da o kadar yetenekliydi ki Ashâbı Kiram, miras meselelerinde ona danışırlardı. Birçok hadis rivâyet etmiş olan Ümran binti Abdurrahman ve o devrin büyük hukukçusu olan Zeynep binti ebi Selma’yı Hz. Ayşe (R.A.) yetiştirmiştir.

Hz. Ayşe (A.A.), Resûlullah Efendimizden çok şeyler öğrenmiş ve bu öğrendiklerini, Peygamberimiz (S.A.S.)’ın vefatından sonra yaşadığı elli yıl zarfında cemiyete aktarmak, müslüman kadınlara öğretmekle bir rehberlik kaynağı olmuştur, İslâm hukukunun dörtte birinin onun tarafından nakledildiği rivâyet olunur.

Ümmü Atiye, Hz. Hafza, Hz. Ümmü Habibe, Hz. Safiye, Hz. Meymune, Hz. Fatma, Fatma binti Kays, Ümmü Derda, Ümmü Yusuf, Atika binti Sait ve Ümmü Eymen (R.A.).. Bu kadınlar o devirde İslâmın yetiştirdiği büyük kadınlardı. Hepsi de birer hadis alimi ve hukukçuydular. Bu zeki ve tahsilli kadınlar, İslâmi öğretimin tahakkuk etmesine ve toplumun medenî seviyesinin yükselmesine çok büyük yardımlar yapmışlardır.

Ashap devrinden sonra da İslâm aleminde ilim tahsil edip va’z ve fetva verme işleriyle meşgul olan kadınlar çoktur. Bunların içinde büyük hukukçu olan Fâtıma Fatine ve Bağdat’lı Fâtıma meşhurdur.

Farz-ı Ayn Olan İlim ÇeşitleriKaynak= Turan Yazılım / Mürşit 5/ İlmihal / Evlilik Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.