Kuran Yurdu

Kadının Yaratılış Amacı

  Allah Kadını Neden Yarattı  Hakikat gözüyle bakıldığında kadın, dünyada denge için yaratılmıştır. Yüce Allah kadınla hayata, cemiyete, yuvaya ve özellikle erkeğe denge vermiştir. Ayrıca yüce Allah her şeyi çift yaratarak ancak kendisinin tek olduğunu ve hiç kimseye muhtaç olmadığını fiilen de ispat etmiştir. Tek başına yaşamak, insan fıtratına aykırıdır ve hikmete terstir.

  Kadınlar erkekler için erkekler de kadınlar için birer tamamlayıcı parça yapılmıştır. Her ikisi de diğerine muhtaçtır. Birbirlerinin kusurlarını örterler, noksanlarını tamamlarlar, ihtiyaçlarını ve yalnızlığını giderirler, sonu ebediyete çıkan yolda birbirlerine destek verirler, şenlik olurlar.

  Kadın bir süs, eğlence ve zevk aracı olarak yaratılmamıştır. Onu evin hizmetçisi gibi görmek de yanlıştır.

  Kadın önce ilâhî görevlerle sorumlu bir varlıktır. Bu asıl görev yüce Allah’a kulluk ve dostluktur. Bu görev için kadının bekâr veya evli olması fark etmez. Akıllı olup bulûğa eren bir kadın için farz olan ameller, onun yaratılış gayesidir. Bu farzların başında yüce yaratıcısının varlığına, birliğine ve ibadete lâyık tek ilâh olduğuna iman edip O’na teslim olmak gelir. İmandan sonra kadın için en temel farz, namazını ve namusunu korumaktır.

  Kadının ikinci temel görevi

  yuva kurup anne sıfatıyla nesil yetiştirmektir.

  Üçüncü görevi erkeğin yalnızlığını gidermek, onu gücü nisbetinde desteklemek ve kalp huzurunu temin etmektir.

  Kadın erkeğin dinini ve dünyasını tamamlamak için yaratılmıştır.

  Kadın başa belâ değil, gönüle safa olsun diye erkeğe emanet edilip yardımcı yapılmıştır.

  Kadın ve erkek fıtratlarını tanır, yüce Allah’ın hükmüne teslim olur ve birbirlerinin haklarını güzel korurlarsa yuva cennet gibi olur. Çünkü ilâhî aşk ve edep nerede bulunursa, orayı cennet gibi huzurlu yapar. Bu huzur, güzel ahlâklı müminlere cennet hediyesidir, cennetten gelmiştir, cennete götürür.

  Yüce Allah kadını ne için yarattığını şöyle belirtir:

  ”Kendisiyle huzur bulsun diye Âdem için eşi Havva’yı yaratan O’dur.'(1)’

  Şu âyet de kadınların yaratılış hikmetini açıklıyor:

  ”Kendileriyle kaynaşıp huzur bulmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet koyması Allah’ın varlığının delillerindendir. Gerçekten bunda iyi düşünen kimseler için çok büyük âyetler vardır.'(2)’

  Sevgi, insanın hamuruna katılmış bir iksirdir. Bu sevgi en güzel şekliyle aile yuvasında, baba ocağında ve anne kucağında bulunur, yaşanır ve tadılır.

  Yüce Allah’ın sevgi âyeti sadece insanda değil, hayvanlarda da tecelli etmiştir. Hayvanlar âleminde de anneler, yuvanın baş tacı ve temel taşıdır.

  Kadın annedir. Anne yüce Allah’ın en güzel tecellisi ve en büyük bir âyetidir. Anne sevgi ve rahmet yüklü bir bulut gibidir. Onunla bu âleme hayat ve tat akıtılır. Anne, kocaya ayrı, çocuklarına ayrı bir tat verir. Kadın, insan yuvasının ve insanlık binasının harcıdır, o olmadan yuva kurulmaz, cemiyet oluşmaz, birlik sağlanmaz, düzen olmaz.

  Kadın böyle şerefli bir görev için yaratılmışken, onu bir oyun ve eğlence aracı yapmak, sevgi ve insanlık adına işlenmiş en büyük suçtur.

  Yine bu kadını ve anneyi sadece evde yemek yapan ve çamaşır yıkayan bir robot gibi görmek de tam bir cehalettir.

  Kadını doğru tanımalıdır. Kadın ya annedir ya da anne adayıdır. Annesiz yuva ıssız, çocuk öksüz, koca garip, hayat tatsız, gönül bahtsız, dünya düzensizdir.

  Elbette tek başına kadın, bu görevlerini tam mânasıyla yerine getiremez. Erkek olmadan kadın anne olamaz, yuva kuramaz. Evlenerek helâli ile bütünleşmeyen kadın yarım kalır; kabiliyetlerinin çoğu çalışmaz, yok olur.Bu dünyada yaratılan hiçbir varlık boşuna değildir. Herkes, özel bir görev için varlık sahnesine çıkarılmıştır.

  Not=Bu belirtilen fıtratın dışına çıkan kadın için diyecek sözüm yok.Günümüz kadınları -istisnaları tenzih ederim- için sanırım bu belirtilen maddeler pekde dikkate alınmıyor acıda olsa

  Bir Kadını Ağlatırken Dikkat Edin  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

  1-A’râf 7/189. ; 2-Rûm 30/21.

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.