Kuran Yurdu

Kadının Saçını Kestirmesi Yada Peruk Takması Caiz Midir?

  Saç Kestirmek,Peruk Takmak,Dövme Yaptırmak  Soru : Kadınların saç kestirme,kaşlarını aldırma,dövme yaptırma,dişlerini törpületme ve peruk takma gibi yollarla süslenmesi caiz midir?

  Cevap : Kadının saçını kestirmesi,kökünden kesme veya erkek saçına benzetmek şeklinde ise caiz değildir.Çünkü Allah Teala erkeğe benzemeye çalışan kadına  ve kadına benzemeye çalışan erkeğe lanet etmiştir.

  Ancak kadın saçlarını kestirmekle,erkeğe benzemez ve hanımlara ait bir saç modeli oluşturmuş bulunursa,bunda bir sakınca yoktur.

  Kadının dövme yaptırması,dişlerini törpületmesi,kaşlarını inceltmesi veya insan saçından peruk takması caiz görülmemiştir.Hadiste şöyle buyrulur :

  Allah Teala dövme yapana ve yaptırana,kaşlarını inceltene ve güzellik için dişlerini törpületen böylece kendisinin yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet etmiştir.Saçlarına insan saçı ekleyen ve eklemek isteyen,dövme yapan ve yaptırana Allah lanet etsin.

  Diğer yandan kocasının izni ile kadının dişlerini törpületipdaha güzel bir görüntü verdirmesi caiz görülmüştür.  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:574

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.