Kuran Yurdu

Kadının Örtünmesinde Erkeğin Görevleri

  Eşinin Tesettürü Konusunda Erkeğin Görevleri  Örtünmeden maksat edeptir. Edebin hedefi insanı terbiye etmek ve ona şeref vermektir. Örtü ve edep içindeki insan sürekli ibadet halindedir, rahmet altındadır; kulluk yapmaktadır ve sevap almaktadır. Edepli insan hem günahlardan korunur hem de ateşten. Sonuç yüce Allah’ın rızasıdır. Onun bir kulundan razı olmasından daha büyük hangi saadet vardır.

  İnsandaki edep ve haya duygusu örtünmeyi gerektirir. Ancak mümin erkek ve kadınların örtünmede asıl gayesi yüce Allah’ın rızasını kazanmaktır. Çünkü Allah Teala’nın emir ve yasaklarına uymak bir ibadettir. Namaz ve oruç gibi ibadetleri emreden yüce Allah ibadetin içinde ve dışında örtünmenin şekil ve sınırlarını da belirlemiştir.

  Bazıları, örf ve adetinden dolayı örtünür. Örtünmenin yüce Allah’ın farz bir emri olduğunu bilmez. Bu kadınlar örtünün farz olduğunu bilip bundan sonra Allah’ın emrini yerine getirmek için örtünmeye devam etmelidir.

  Bazıları örtüyü bir süslenme aracı olarak kullanırlar. Değişik desen ve modellerdeki kıyafetlerle kendilerini daha cazip bir hale getirir, dikkat çeker, çekmek isterler. Bu yanlıştır. Helal değildir.

  Örtünmenin ibadet olması için şunlara dikkat etmelidir

  1. Örtünme ile yüce Allah’ın emrini yerine getirmeye niyet etmeli ve O’nun rızâsı için giyilmelidir.

  2. Örtü dinimizin öğrettiği ölçülerde olmalıdır.

  Kadın örtünmekle ayrıca kocasının hakkını koruduğunu, nikâh akdine vefa gösterdiğini ve böylece büyük bir hayır yaparak sevap aldığını bilmelidir.

  Örtünme İşinde Kocaya Düşen Sorumluluk

  Evli kadınların örtünmesinden başlarındaki kocaları sorumlu olduğu gibi, kız çocuklarının evleninceye kadar örtünme ile ilgili problemlerinden de birinci derecede babası sorumludur. Çocukla uzun süre birlikte olan, onun eğitim ve terbiyesiyle yakından ilgisi bulunan anne de ikinci derecede sorumlu olur.

  Âyette şöyle buyrulur: ”Ey iman edenler! Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve ailenizi koruyun.(1)”

  Ateşten korumanın ancak iman ve edeple olacağı bildirilmiştir.

  Şu hadislerin uyarısı da önemlidir:

  ”Sizin hepiniz birer çobansınız ve hepiniz yönettiğiniz kişilerden sorumlusunuz. Erkek ailesinin çobanıdır ve kıyamet gününde onlardan sorumlu olacaktır. Kadın da kocasının evinden ve çocuklarından sorumludur.(2)”

  ”Çocuğunun senin üzerinde hakkı vardır.(3)”

  Erkeklerin Tesettürü Nasıl Olmalı  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

  1-Tahrîm 66/6. ;2-Buhârî, Ahkâm, 1; Müslim, İmâre, 20; Ebû Davud, Harâc, 1; Tirmizî, Cihâd, 27; Ahmed, Müsned, 2/5, 54, 55; İbn Hibbân, Sahîh, nr. 4491. ; 3-Müslim, Sıyâm, 182.

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.