Kadının Mahremi Olmayan Yerde Soyunması

Kadın kendi kocasının evinden başka bir evde, yani mahremi olmayan bir evde asla soyunmamalıdır.Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:«… Hangi kadın kocasının evinden başka (mahremi olmayan) bir evde soyunur ve elbisesini çıkarırsa, (o kadın) kendisiyle Aziz ve Celîl olan Allah arasındaki perdeyi yırtmış olur.» (1)

Yine Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

«Kadın kadına mübaşeret etmesin, yani iki kadın aynı yorgan altında birbirine dokunacak şekilde çıplak , halde yatmasın. Çünkü, kadın dokunduğu kadının vücudunu ve güzelliğini kocasına tarif eder ve kocası da sanki onu görmüş gibi güzelliğine aldanır ve ona bağlanır. Böylece karısına olan sevgisi azalır.»

Bu hadisler bilhassa zamanımız için çok önemlidir.Çünkü Resûlullah bu hadisleri fitneden korunmak gayesiyle söylemiştir. Zamanımızda erkek terzi ve kuaförlerde soyunan ve hayâ perdesini tamamen yırtan ve çıplak denecek şekilde açık gezen, namahremden sakınmayan, erkeklerle karışık halde oturan kadın ve kızlarımız pek çoktur ki, vay bunların haline! Zira onlar her zaman için İslâmın yasakladığı hareket ve fiilleri yapmaya devâm ediyorlar.

Kadın kocasının evinde bekçi gibidir. Kocasının malını ve çocuklarını korumakla mükellef olduğu gibi nâmûsunu ve şerefini de korumakla mükelleftir.Resûlullah, erkeklerin kadınlar üzerindeki haklarını sayarken şöyle buyuruyor:
«Yatağınızı başkalarına çiğnetmemeleri, sevmediğiniz kimseleri evlerinize almamaları, (erkeklerin) kadınlar üzerindeki haklarındandır.»  • Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.