Kadının Avret Yeri Sayılan Yerleri

Bir kadının kocası,kendisine mahrem olan kimseler ve Müslüman kadınlar dışındaki kimselere karşı avret mahalleri ; yüz,el ve ayakları hariç bütün vücududur.Bu verilen ölçü Hanefi Mezhebinin genel görüşüdür.Diğer mezheplere göre ise kadının ayakları da avrettir.Hanefi Mezhebinde kadının yüzünü örtmesinin gerekli olup-olmadığı hususu üzerinde durulmuş ve fitneye sebebiyet verecekse kadının yüzünün örtülmesi gerekir demişlerdir.

Bu genel yaklaşımla birlikte Hanefi Mezhebinin önde gelen alimlerinden Ebu Bekir el-Cessas, (kadınlar) Ev dışına çıktıkları zaman dış elbiselerini üzerlerine salıversinler ayetinin,genç bir bayanın yabancıların yanında yüzünü örtmesi gerektiğine ve iffetle hareket ederek insanları tahrik etmemesi gerektiğine delalet ettiği görüşündedir.

Kadınların,kendilerine mahrem olan kimselerle Müslüman kadınlara göstermeleri haram olan yerler ise,aynen erkeklerdeki avret mahalleri (göbekle diz kapağı arası) ile karın ve sırt kısmının karnın hizasına gelen kısmıdır.

Eşler birbirlerinin vücutlarının her yerine bakabilirler,dokunabilirler.Ancak bununla beraber genel ahlak kuralları ve eşlerin birbirlerine olan saygılarının muhafazası açısından  galiz avret yerlerinin örtülmesi güzel olur.Hz Aişe validemiz : Ben Peygamber Efendimiz’den (s.a.v) hiçbir şey görmediğim gibi,o da benden hiçbir şey görmedi demiştir.

Örtünme ile ilgili önemli bir şart da giyilen elbisenin vücut hatlarını gösterecek kadar dar,cildin rengini gösterecek kadar ince ve şeffaf olmamasıdır.Peygamber Efendimiz,ince elbise giymiş olan Hz Aişe validemizin kız kardeşi Hz Esma’ya: Ey Esma! Büluğa erdikten sonra kadının -yüz ve ellerini işaret ederek- şu ve şundan başka yerlerinin görülmesi doğru değildir buyurmuştur.

Dinimizde Müslüman kadın ve erkeğin iffet ve vakarını koruması temel bir esastır.Örtünme de iffetin en önemli bir yanıdır.Bu itibarla kadın ve erkeğin fitneye ve şüpheye sebep olmayacak,karşı cinsi tahrik etmeyecek,iffeti,vakarı koruyacak ve İslam dinini insanlara sevdirecek tarzda giyinmeleri gerekir.

Örtünme ile ilgili ayet ve hadislerde belli bir şekil şartı ve model söz konusu değildir.Verilen İslami ölçülere uymak şartı ile kadın olsun erkek olsun içinde bulundukları ortama göre istedikleri gibi giyinebilirler.

Avret yerlerinin insanların yanında ve namaz kılarken örtülmesi gerektiği gibi insanın tek başına hiç kimsenin olmadığı tenha bir yerde olduğu zaman da örtülmesi gerekir.Bu husus ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Allah kendisinden haya edilmesi hususunda insanlardan daha çok hak sahibidir.

Bu itibarla banyo yaparken mümkün olduğunca avret yerlerinin peştamal vs ile örtülmesi edep ve haya açısından yerinde bir davranış olacaktır.

Avret yerine zaruretler dışında bakmak haramdır.Zaruret durumu ise,sağlık ile ilgili meselede doktor,hemşire ve ebe gibi kimselerin zaruret çerçevesinde bakmalarıdır.Varsa eğer kendi cinsinden olan birinin bakması gereklidir.Kaynak :Diyanet İşleri Başkanlığı / Dinim İslam Temel Bilgiler / bkz: 622-623

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.