Kadın Ev İşleri İle İlgilenmelidir

İslâm, kadın ve erkeğe görev taksimi yaparken, kadını evin dahili işleriyle görevlendirmekle, vazife taksimini en güzel şekilde yapmıştır. Her cinse ancak yapabileceği işleri yüklemiştir.

Evin dahilî (iç) işleriyle görevlendirilen kadın, kocasının meşrû olan her türlü emirlerine uymak ve itaat etmekle yükümlüdür. Ancak Allah’a isyan mânâsı taşıyan ve meşrû olmayan isteklerine itaat etmez.

Kadın kocasının hoşnutluğunu, sevgisini kazanmak için, evinin işlerini yapmalı ve temiz olmalıdır. Yemek vakti geldiği zaman, daha kocası eve gelmeden onun seveceği şekilde yemekleri hazırlayıp sofrayı kurmalıdır. Yemekleri fazla yapıp atılmalarına sebebiyet vermemelidir. Böyle yapan bir kadın, Allah’ın nimetini horlamış kocasının da malını israf etmiş, dolayısıyla da günâha girmiş olur.Kadın ayrıca mutfak eşyalarını çok güzel temizlemeli ve bulaşıkları güzelce yıkayıp yerli yerine yerleştirmelidir. Su kabları ve yemek kabları asla açık bırakılmamalıdır.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

«Gece karanlık olunca çocukların dışarı çıkmasını yasaklayın. Çünkü şeytanlar o sırada yeryüzüne dağılırlar. Yatsıyı bir saat geçe olunca «bismillah» diyerek kapını kilitle ışığı besmele ile söndür. Su kaplarının ağızlarını besmele çekerek ört. Diğer kapların üstünü de besmele ile kapat. Üzerini bir şeyle örtsen de olur.»

Bazı evin düzen, intizam ve temizliğinden son derece memnun kalan erkekler vardır. Bunlar eve geldiklerinde evi dağınık ve düzensiz gördükleri zaman kızarlar. Bazen kızgınlıklarını açığa vurur bazen de içlerine atarlar. Fakat karılarına karşı olan bir nefret hissi kalblerinde yer eder. Bu durum daha sonra giderek artar ve nihâyet kavgaya dönüşür. Bu sebeple kadın, kocası evden çıktığı andan itibaren evin iç ve dış temizliğini yapmalı ve kocasının gönlünü almaya çalışmalıdır.

İslâm temizliğe büyük önem vermiştir. Bu sebeple kadın elbiselerin temizliğine son derece dikkat etmeli kocasının ve çocuklarının tertemiz giyinmelerini temin etmelidir.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

  • «Şüphesiz Allah temiz olarak ibâdet edeni sever.»
  • «Temizlik insanı olgun imana davet eder.»
  • «Din, temizlik üzerine bina edilmiştir.»

Ulu Allah buyuruyor ki:

«Orada günâhlardan ve pisliklerden temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da böyle çok temiz olanları sever.(3)»

Elbiseleri temizce yıkayan kadın, kendisinin ve varsa yetişkin kızının elbiselerini halkın görebileceği yerlere asmamalıdır. Zira birçok kimseler vardır ki, kadının elbiselerine bakmak sûretiyle şehvetleri tahrik olur. Kadın da buna sebep olduğu için, günâha girer.
Kadın ayrıca erkek misafir alacağı odalara da kadın elbise ve çamaşırını asmamalı ve bütün bu mahzurları gözden uzak tutmalıdır.

  • Adamın biri karısına:

«Benden af dile ki sevgimiz devâm etsin. Hiddetli zamânımda bana bir şey söyleme ki, kalbini kıracak bir sözle mukâbelede bulunmayayım. Bir şey söylersen bangır bangır bağıraraktan söyleme. Çünkü dâimâ benim ne halde olduğumu bilemezsin. Fazla şikâyet etme! Fazla şikâyet sevgiyi azaltır, gönlümü senden soğutur. Gönüller dönerler, kanaatlerini değiştirirler. Sevgi ile eziyet bir gönülde toplanmaz. Bunlar bir araya gelirse, sevgi gönülden göç edip gider.» demiştir. (4)

Uzun sözün kısası, kadının riayet etmesi gereken hususlar bunlardır.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.