Kuran Yurdu

Kabir Azabından Maksat Nedir

  Kabir azabından maksat,Berzah’da görülen azaptır;her ölen kişi ister gömülsün,ister gömülmesin,ister yırtıcı hayvanlar yesin ister yakılarak kül olsun,ister çürüyüp havada savrulsun isterse sertleşsin veya denizde oğulsun,her halükarda ruhu bedenine girerek hak ettiği azabı kabirde çekecektir.

  Sahih’ül-Buhari’de Semre b. Cendeb’den şöyle bir hadis rivayet edilir; Resulüllah, namazını kılınca bize döner ve Bu gece rüya gören var mı? diye sorardı.Eğer rüya gören varsa anlatır,Allah’ın dilediği olur derdi.Bir gün yine bu gece rüya göreniniz var mı? diye sordu.Biz de yok deyince,bu gece de Ben rüya gördüm diyerek anlatmaya başladı;İki kişi yanıma geldi ve elimden tutarak mukaddes yere götürdüler.Baktım ki her biri oturmuş diğeri de elinde demirden bir mahmuz avurtundan başlayarak kafasına kadar yırtıyor.Sonra diğer avurtunu da aynı şekilde yırttıktan sonra avurtları yeniden iyileşiyor,aynı şeyi tekrar tekrar yapıyordu.Adamlara;bu kim? diye sordum.Dediler ki haydı gidelim.

  Biraz ilerleyince baktım ki adamın birisi kafası üzerine duruyor,diğeri de kaya parçası yada taşla adamın kafasını yarıyor,düşen taşı yeniden eline alıyor,başı iyileşince kafasına tekrar vuruyor.Bu adam kim diye sordum? Dediler ki haydı gidelim.Biraz ilerledikten sonra tandır gibi ağzı dar ve altı geniş bir deriye rastladım.Ateşin alebi ayaklarının altından vuruyordu.Alev arttıkça onlar derinin ağzından çıkacak kadar yükseliyor,sakinleşince de eski haline dönüyorlardı.Bu da nedir? diye sordum.Dediler ki haydi gidelim.

  Biraz daha ilerledik.Baktım ki kan nehri var.İçerisinde bir adam ayakta,biride nehrin ortasında elinde taş var.Nehirde ayakta duran kişi çıkmaya yeltenince diğeri ağzındaki taşı adama atıyor,adam da her çıkmak istediğinde taşı atarak çıkmasına engel oluyordu.Bu da nedir? diye sordum.Haydi gidelim dediler.Biraz daha ilerleyince baktım ki yeşil bir bahçede büyük bir ağacın gövdesinde yaşlı bir adamla çocuklar duruyor.Ağaca yakın bir adam elinde ateşle ağacı tutuşturuyor.ağaca tırmandık.Oradan da benzerini görmediğim bir eve götürdüler.Evde yaşlılar ve gençler vardı.Oradan da daha güzel bir eve götürdüler.

  Sonunda dedim ki;

  Gece boyunca geziyoruz.Haydin gördüklerimi anlatın.Onlarda bu teklifimi kabul edip anlatmaya başladılar;Avurtu yırtılan adam yalancının birisidir.Yalan konuşur,konuştuğu yalan her tarafa yayılır.Kıyamete kadar o gördüğün gibi azap görecektir.Başı yarılan adam da Allah’ın kendisine Kur’an-ı öğrettiği halde geceleri uyuyan,gündüzleri de onunla amel etmeyen kişidir.Kıyamete kadar azabı böyledir.Deride gördüğün kişiler zina edenler,nehirde gördüklerin faiz yiyenlerdir.

  Ağacın gövdesindeki yaşlı adam Hz İbrahim’dir.Etrafındaki çocuklarsa halkın çocuklarıdır.Ateş yakan kişi cehennem bekçisi,gördüğün ilk ev mü’minlerin geneline ait bir evdir.Şu ev ise şehitler evidir.Ben Cebrail’im.Şu mda Mikail’dir.Başını kaldır.Başımı kaldırdım baktım ki bulutlar kadar yüksekte bir köşk.Bu da senin evin dediler.Evim olduğunu öğrenince Bırakın evime gideyim dedimse de kabul etmediler ve henüz geride kalan daha ömrün var.Onuda bitirince evine girersin dediler.

  Kaynak= İbn Kayyim el-Cevziyye / Kitabu’r-Ruh / bkz:84

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.