Kuran Yurdu

Kabir Azabı Çekmeyecek Olanlar

  SORU: Eğer kabir azabının sebebi dünyaya bağlanmak ise bundan hiç kimse kurtulamaz. Çünkü kadın, evlat, mal ve yüksek bir mevkiyi herkes sever. O halde herkes kabir azabını çekecek, bundan hiç kimse kurtulamayacak mıdır?

  CEVAP: Durum bu şekilde değildir. Öyle insanlar vardır ki, dünyadan vazgeçmiş, ondan hiçbir zevk ve rahat almaz olmuşlardır. Dünya malını önemsemeyen birçok fakir Müslüman böyledir. Zenginlere gelince, onlar da ikiye ayrılırlar: Bir kısmı bu dünyayı sever ama Yüce Allah’ı ondan da çok severler. Böyleleri için de kabir azabı yoktur. Bu durumda olanları şöyle bir örnekle açıklayalım.

  Birisinin evi ve villası vardır, bunları seviyor da. Fakat önderliği, saltanatı, sarayı ve çiftliği daha çok seviyor. Eğer padişahın emri ile ona bir şehrin valiliği verilse, o vazifeyi yapmak için sevdiği evinden veya şehrinden ayrılmakla hiç üzülmez. Çünkü tutkunluk derecesinde olan valilik sevgisi, evin ve şehrin sevgisini siler, onlardan iz bile bırakmaz.

  Burdaa olduğu gibi, Peygamber, evliya ve zahitlerin kalbi, kadına, evlada, şehir veya vatana yakınlık duysa bile, Allah sevgisi ve ona yakın olmasının verdiği zevk diğerlerini siler, yok eder. Bu zevk de ölümle meydana gelir. O halde böyle kimseler kabir azabına uğramazlar.

  Bir kısım zenginler de dünyayı ve içindekileri Allah’tan daha fazla severler. Kalpleri dünya ile daha fazla meşgul olur. İşte bunlar azaptan kurtulamazlar. Bu tür zenginlerin miktarı daha çoktur.

  Böyleleri için Yüce Allah buyuruyor ki: : “Sizden cehenneme uğramayacak insan katiyyen yoktur. Bu, Rabbinin katında kesinleşmiş bir hükümdür. Sonra biz, Allah’a karşı gelmekten sakınmış olanları kurtaracağız. Kafirleri ise toptan cehennemde bırakacağız (Meryem’71-72) “

  Böyle kimselere bir süre azap çektirilir, kalplerinde birikmiş olan dünya sevgisini unuturlar. Kalplerine Allah sevgisi tekrar yerleşmeye başlar. Bu, bir sarayı diğerinden, bir şehri başka şehirden, bir kadını başka bir kadından daha çok seven bir kimseye benzer. Böyle birisi çok sevdiğinden ayırıp, daha az sevdiği diğerine bırakılırsa, bir süre çok sevdiğinden ayrıldığı için üzülür, ama daha sonra unutur. İşte kalpte olan Allah sevgisinin aslı, uzun zamandan sonra tekrar ortaya çıkar.

  Fakat Yüce Allah’ı hiçbir zaman sevmeyen, devamlı olarak o azapta kalır. Zira o, daima Allah’tan uzak kalmayı seviyordu. Onu dünya sevgisinden hangi bahane kurtarabilir? Kafirlerin devamlı olarak azapta kalmalarının sebebi budur.

  Herkes: “Ben Yüce Allah’ı severim” veya “Ben Yüce Allah’ı dünyadan daha çok severim” diye iddia eder. Fakat bunun şöyle bir ayarı, terazisi vardır: Allah’ın gönderdiği şeriatın yasakladığı bir şeyi, kendisi arzulayıp istediğinde kalbini Allah’ın emrine doğru meyletmiş, yaklaşmış görüyorsa, o Allah’ı dala çok seviyor demektir.

  İki kimseyi de seven birisi, sevdiklerinin arasında bir ihtilaf çıktığında, kendisini daha çok sevdiğinin tarafında görür ve onu daha çok sevdiğini bununla anlar. Böylece kalp Allah’ın emirleri doğrultusunda hareket etmedikçe, dil ile söylemenin hiçbir faydası yoktur. Çünkü söylenen yalandır.

  Peygamberimiz buyuruyor ki: “La ilahe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur) diyenler, daima kendilerini Yüce Allah’ın azabından koruyorlar. Bu, dünya işlerini, din işlerine tercih edinceye kadar devam eder. Dünyayı dine tercih edip de, La ilahe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur) dedikleri zaman, Yüce Allah onlara: Yalan söylüyorsunuz. Bu işten sonra La ilahe illallah demeniz yalan olur, der. “

  Buradan basiret sahiplerinin kalp gözleriyle, kabir azabından nasıl kurtulacağını görmelerini, insanların çoğunun kurtulamayacağını, fakat tıpkı dünyaya bağlılıklarının farklı olması gibi, azaplarının süre ve kuvvet bakımından çok farklı bulunduğunu anlamak mümkündür.  Kaynak = Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Kimyay-ı Saadet / 1.Bölüm / 4.Konu / 10.Kısım

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.