İyilik Yap Denize At Ya Sonrası

Çocuklukları ve ilkokul yılları beraber geçti.Aynı mahallede büyüdüler.biri ailesinden gelen serveti daha da büyüterek zengin bir mobilyacı oldu.Diğeri devamlı sorunlarla uğraştığı için bir türlü yoksulluktan kurtulamadı.Belediyede geçici işçi olarak çalışıyordu. Kadroya nasıl olsa geçer umuduyla kendisine mütevazi bir kızı uygun gördüler.Ama hiçbir zaman kadrolu olamadığı gibi,işte şimdi yine işten çıkarılmıştı.

Ramazan ayının ortasına gelindiğinde ne parası kalmıştı ne de evde bir lokma yiyecek.Borç alabileceği umuduyla çocukluk arkadaşı mobilyacının dükkanına gitti.

Bu arada içeride emekli bir öğretmen,kızı için çekyat bakıyordu.Arkadaşı kendisini çok iyi karşıladı. Fakat borç para isteyince birden değişti.”Yarın çok büyük bir çekim var.kusura bakma daha sonra gelirsen bir şeyler yaparız” diye geçiştirdi.Bu konuşmaları ister istemez duyan öğretmen,adamın evine eli boş dönmesine razı olmadı.Hemen onu dükkanın bir köşesine çekerek “bak arkadaş konuşmalarını istemeden duydum.Al şu parayı ve sakın acele etme,elin düzeldiği zaman öğretmen evine gelirsin.Emekli Necmi Öğretmen kim diye sorarsan sana hemen gösterirler” dedi.

Böylece cebindeki son on milyon lirayı da bu adama verebilme gönül zenginliğini göstermiş oldu.

Gece olunca mobilyacı bir rüya gördü;Rüyasında o gün dükkanında çocukluk arkadaşına borç para veren emekli öğretmeni gördü.Cennette bir bahçede yer alan muazzam bir köşkün kapısının açılmasıyla ipekten,şahane elbiselerle çevresinde bir sürü insan arasında yürüyordu.Rüyasında orada bulunan görevlilere sordu; Bu köşk onun mu ? Evet cevabını aldı.”Bugün öyle büyük bir iyilik yaptı ki Allah da buna karşılık bu köşkü ona hazırlamamızı emretti.

Adam ter içinde uyandı.Sabahleyin dükkanın çırağına bırakarak erkenden öğretmenevine gitti. Emekli öğretmen gazeteleri okuyordu.Hemen onun yanına oturdu.Bir müddet sonra öğretmene;

Arkadaş,dün sen benim çocukluk arkadaşıma biraz para vermiştin.Dün benim üzerimde para yoktu. Sen kaç para verdiysen ben onu sana vereyim.Bak sen de bir maaşa bakıyorsun.Ben onun sana bu parayı iade edebileceğini sanmıyorum.Kaç para veriysen haydi söyle ? Sana o parayı ben vereyim.

Adamın telaşlı tavırlarının aksine emekli öğretmen sakin sakin konuştu;

Arkadaş,senin gördüğün o rüyayı ben de gördüm.Ben o köşkü o kadar ucuza satamam.Haydi sana uğurlar olsun

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.