İyilik İçin Söylenen Yalan

Tarihin büyük komutanlarından biri diğer mahkumları kışkırtıyor gerekçesiyle,bir mahkumu ölüme mahkum ettirdi. Mahkum idam sehpasına giderken kendi dilinden komutana ağza alınmayacak küfürler etti.Mahkumun ne dediğini merak eden komutan o dili bilen yaverine mahkumun neler söylediğini sordu.Yaveri de “Ben bir hata ettim. Suçumu kabul ediyorum.Siz adaletli ve merhametli bir komutan olarak biliniyorsunuz.Fakat beni cezalandırırsanız,zalim bir komutandan farkınız ne olur ” diye çevirdi.Komutan bu sözlerden hoşlandı ve mahkumun şaşkın bakışları altında onu bağışladı.

Fakat aynı dili çok iyi bilen bir başka yaveri,diğerini gözden düşürmek için hemen atladı ve komutanım çeviriyi yanlış yaptı.Doğrusu o mahkum size ağza alınmayacak küfürler etti.Komutan bu yaverinin sözlerinden hoşlanmayarak şöyle söyledi;

Önceki yaverimin söylediği yalan,senin söylediğin doğrudan daha çok hoşuma gitti ve mahkumu bağışlama kararından vazgeçmedi.

Sözlerin çıplak olarak gerçek veya yalan diye değerlendirilmeleri doğru mu? Yoksa amaç da hesaba katılmalı mı?

Fakültede öğrencilik yıllarım sırasında başka fakültede okuyan bir ev arkadaşımın bir okul arkadaşı evimize gelmişti. Çocuğun sağ bacağı bayağı aksıyordu.elbette bu ilk bakışta belli oluyordu.

Akşam üzeri evimizin arkasındaki bahçede futbol oynamaya başladık.Bu arkadaş da bizimle futbol oynuyordu.Futbol maçı bitip yorgunluk çayı içerken kendisine ‘çok iyi bir tekniği olduğunu ve çok iyi bir maç çıkardığını söyledim’.Çok ciddi bir şekilde teşekkür etti ve ‘biliyor musun ? Üstelik benim sağ bacağım hafif aksıyor’ dedi. Biliyor musun ne demek ? Daha ilk bakışta anlaşılıyordu.Fakat ben hayret edercesine “Ya…” dedim.Hiç fark edilmiyor”

Görünürde bu sözler yalandı.Fakat amaç hesaba katıldığı zaman benim elde edeceğim bir çıkar olmadığı için yerinde sözlerdi.

  • Not=Söylediğiniz yalan şahsi menfaatleriniz,çıkarlarınız için olmasın yani.
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.