Kuran Yurdu

İstiğfarın Üstünlüğü

  Yüce Allah buyuruyor ki;Onlar günah işledikleri veya kendilerine zulmettikleri zaman Allah’ı anarak günahlarının bağışlanmasını dilerler (Al’i İmran süresi’135)

  • Yüce Allah buyuruyor ki;Kim kötülük işler veya nefsine zulmeder de sonra Allah’tan bağışlanma dilerse,Allah’ın mağfiret ve merhamet sahibi olduğunu görür.(Nisa’110)

  Yüce Allah buyuruyor ki;Rabbini hamd ile tesbih et ve ondan bağışlanma dile.Şüphesiz ki , O tevbeleri kabul edendir (Nasr Süresi’3)

  • Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;Tevbe ve istiğfara devam eden kimseye Yüce Allah her sıkıntıdan kurtuluş ve her darlıktan bir genişlik verir,ummadığı yerden kendisini rızıklandırır.

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;Yatağına girerken üç kere ; “Estağfirullahel azimel la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” diyen kimsenin günahları deniz köpükleri veya Temim bölgesinin kumları yahut ağaç yapraklarının sayısı ya da dünyanın günleri kadar çok olsa da yine Yüce Allah onun günahlarını bağışlar.

  • Sevgili Peygamberimiz şöyle istiğfar ederdi;

  Allah’ım ufak tefek kusurlarımı,cahilce hareketlerimi,yersiz harcamalarımı ve Sence malum , bence meçhul kalan nice bilmeyerek işlemiş olduğum kötülükleri bağışla.Bilerek veya bilmeyerek ciddi veya şaka yollu işlediğim günahları affet.Allah’ım gerek eskiden işlemiş olduğum,gerek ileride işleyeceğim gizli-açık tüm kusurlarımı bağışla.Benden rahmetini esirgeme.Çünkü Sen işlenmiş ve işlenecek bütün kötülükleri tüm incelikleriyle bilensin.Üstelik sınırsız gücünle her şeye kadirsin.

  Sevgili Peygamberimiz ,Hz Aişe’ye şöyle buyurdu;

  Eğer bir günaha yaklaştınsa (bir günah işledinse),Allah’a tevbe et ve bağışlanma dile.Günahtan tevbe etmek,pişmanlık duymak ve bağışlanma dilemektir.

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Kim olursa olsun bir günah işlediği zaman güzelce temizlenip abdest alır,iki rekat namaz kılar ve tevbe ederse;Yüce Allah onu bağışlar

  Sonra şu ayeti sözüne delil getirdi:Onlar kötü bir şey yaptıkların da veya nefislerine zulmettiklerinde Allah’ı anarlar. (A’li İmran süresi’135)

  Büyüklerden biri diyor ki;

  Kul nimet ile günah arasında bulunmaktadır.Bir taraftan kendisine bol nimetler verilirken,öte yandan Allah’ın emirlerine uymaz,Kula yakışan nimet için hamd,günah için de tevbe etmektir.

  Fudayl diyor ki;

  Günahları terk etmeden tevbe etmek,yalancıların tevbesidir.

  Büyüklerden biri diyor ki;

  Yaptığı günahtan pişmanlık duymadan istiğfar edenler,bilmeden Allah ile alay edenler gibidir.  Kaynak= İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.