Kuran Yurdu

İstiazenin Hükmü Ve Hikmetleri

  İstiaze Nedir Neden Ve Nasıl Yapılır  İstiaze=Her şerlinin şerrinden Allah’a iltica edip sığınmak ve ona tutunmak,şerri def etmesi için korumasına girmek,hayır ve güzellikleri vermesi için O’na başvurmaktır.

  İstiazenin Hikmetlerinden Bazıları Şunlardır

  O,insanın ağzını,sarf ettiği boş sözlerin kirinden temizleme,ağza güzel koku sürme ve Allah’ın kelamını okumak için hazır hale getirme manasına gelir.İstiaze;Allah’ın yardımını talep etmektir.Şerrini ancak Allah’ın (c.c) def ve men edeceği gizli düşmanına karşı koymaktan kendisinin aciz olup Allah’ın (c.c) ise buna muktedir olduğunun itirafıdır.O öyle bir düşmandır ki;hiçbir rüşvet kabul etmez,iyilik yaparak güzel ilişkiler kurulamaz.

  Ama Kur’an’ın üç yerinde geçen ayetlerin ifade ettiği gibi insan türü böyle değildir.Allah (c.c):’Kullarıma senin kesinlikle hiçbir tahakkümün olamayacak.Vekil olarak Rabbin yeter (1)’ buyurur

  Şeytan insanı,insanın onu göremediği bir yerden gördüğünden dolayı insan istiaze yapmak suretiyle kendisinin de şeytanın da görmediği birine sığınır.

  Şair Mütenebbi’nin söylediği gibi;

  Ey ümit ettiğim şeyde kendisine başvurduğum
  Korktuğum kimselere karşı kendisine sığındığım!
  Senin kırmış olduğun kemiği insanlar onaramazlar.
  Onardığın bir kemiği ise,imkansız kıramazlar

  İstiazeyle İlgili Hükümler

  Yüce Allah şöyle buyuruyor;”Sen af yolunu tut,mar’ufu emret ve cahillerden yüz çevir.Şeytan seni dürtecek olursa Allah’a sığın. Şüphesiz ki O her şeyi işiten ve bilendir (2)”.

  “Sen kötülüğü en güzel bir tutumla sav.Biz onların yakıştırmakta oldukları şeyi çok iyi bilmekteyiz.Ve de ki:Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım! Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.Rabbim! (3)”.

  “İyilikle kötülük bir olmaz.Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle.O zaman seninle arasındaki düşmanlık bulunan kimse,sanki candan bir dost olur.Bunu (bu güzel davranışa) ancak sabredenler kavuştular;bunu ancak (hayırdan) büyük nasibi olan kimse kavuşturulur.Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa,hemen Allah’a sığın.Çünkü O işiten,bilendir (4)”.

  Allah (c.c) üç ayette-ki bunların aynı manayı ifade eden dördüncüleri yoktur;insan cinsinden düşmana güzel davranmayı ve iyilikte bulunmayı,böylece onun köklü,asil ve güzel tabiatının kendisini dostluk,muhabbet ve içten davranışa itmesini sağlamayı emretmektedir. Şeytan cinsinden düşmana karşı ise kaçınılmaz olarak sığınmayı (istiaze) emretmektedir.Çünkü şeytan,Ademoğulları ile arasında şiddetli düşmanlıktan dolayı,hiçbir iyilik ve ihsanı kabul etmez,Ademoğlunun helakından başkasını arzulamaz.

  Allah (c.c)’nun buyurduğu gibi :

  ‘Muhakkak ki şeytan sizin düşmanınızdır.Öyleyse siz de onu düşman edinin.O,taraftarlarını ancak çılgın ateşli alevin halkı olmaya çağırır (5)’.Allah (c.c) yine şöyle buyurmuştur:”Hani biz meleklere:Adem’e secde edin,demiştik;İblis hariç olmak üzere,onlar hemen secde ettiler.İblis cinlerdendi;Rabbinin emrinden dışarı çıktı.Şimdi siz,beni bırakıp da onu ve onun soyunu mu dost ediniyorsunuz? Oysa onlar sizin düşmanınızdır.Zalimler için bu ne fena bir değişmedir (6)”.

  Şeytan insanlarına tası Adem (a.s)’a kendisinin,onun için öğüt verdiğine ve onun iyiliğini düşündüğüne yemin ettiği halde sözünde yalancı çıkmış ve gereğini yapmamıştır.Peki hakkımızda şunları söylemiş olan şeytanın bizimle muamelesi nasıl olacaktır?:.

  “İblis:Senin mutlak kudretine and olsun ki,onların hepsini mutlaka azdıracağım.Ancak onlardan ihlaslı kulların hariç dedi (7)”.”Kur’an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah’a sığın! Gerçek şu ki:İman edip de yalnız Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (şeytanın) bir hakimiyeti yoktur.Onun hakimiyeti ancak onu dost edinenlere ve Allah’a ortak koşanlaradır (8)”

  Korku (Havf) Makamı  Kaynak= İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:1 / bkz:138-143

  (1-İsra Süresi’65);(2-A’raf Süresi’199-200);(3-Mü’minun Süresi’96-98);(4-Fussilet Süresi’34-36);(5-Fatır Süresi’6);(6-Kehf Süresi’50);(7-Sad Süresi’82-83);(8-Nahl Süresi’98-100)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.